A magnézium- és a káliumhiány azonos tünetekkel is járhat. Mire figyeljünk oda?

A magnézium és a kálium hiánya gyakran hasonló tünetekben mutatkozhat meg. Nézzük, miért fontos mindkét ásványi anyag megfelelő bevitele, és hogyan gondoskodjunk pótlásukról! 

Boldog és kiegyensúlyozott pár a természetben.

Amikor az elektrolitként is funkcionáló magnézium és kálium szintje szervezetünkben lecsökken, e kulcsfontosságú ásványi anyagok hiányállapota több különböző tünetegyüttesben is megmutatkozhat. Gyakran előfordul, hogy a magnéziumhiánynak, vagyis hipomagnézémiának hitt állapot valójában káliumhiány, másnéven hipokalémia. Ezért amikor a köztudatban inkább előtérben lévő magnéziumhiányra gyanakszunk, ám rendszeres magnézium-kiegészítés ellenére sem enyhülnek a tünetek, lehetséges, hogy azokat valójában a kálium alacsony szintje okozza. 

Az is előfordulhat, hogy szervezetünkben mind a magnézium, mind pedig a kálium szintje lecsökken, viszont csak az egyiket kezdjük el kiegészíteni. Ez a panaszok további fennállásához vezet, ezért kiemelkedően fontos a valóban hiányzó elektrolit megfelelő mennyiségű pótlása. 

Mik azok a tünetek, amelyek mindkét ásványianyag hiányállapotára jellemzőek? Hogyan ismerhető fel a magnéziumhiánynak tűnő káliumhiány? Hogyan pótoljuk megfelelően e két alapvető elektrolitot? A továbbiakban kiderül! 

Mik azok a tünetek, melyek magnéziumhiány és a káliumhiány esetén egyaránt megmutatkozhatnak? 

Az alábbi jelek mind hipomagnézémia, mind pedig hipokalémia esetén is jelentkezhetnek, ezért számos esetben tévesen határozzuk meg a hiányállapotot. 

  • Fáradékonyság és tartósan fennálló fáradtság
  • Gyengeség
  • Izomgyengeség, -görcsök és -rángások
  • Izomfájdalmak és -merevség
  • Szívritmuszavarok
  • Erős szívdobogás-érzés
  • Hányinger, hányás
  • Az étvágy megváltozása
  • Emésztési zavarok
  • Hasi fájdalmak

A fentiek tünetek mellett előforduló fülcsengés vagy fülzúgás, illetve a lefekvéskor a fülben jelentkező szívdobogás-érzés jellemzően a kálium hiányára utalnak. Ez leggyakrabban nagymértékű folyadékvesztés, szénhidrátalapú táplálkozás és túlzott cukorbevitel, illetve vizelethajtók és más gyógyszerek alkalmazása következtében alakul ki. Ha ezeket a jeleket és körülményeket tapasztaljuk, nagyobb valószínűséggel gyanakodhatunk káliumhiányra, mint magnéziumhiányra. 


Mit tegyünk, ha magnézium-kiegészítés mellett sem múlnak a tünetek? 

Mivel a fenti tünetek előfordulása során számos esetben magnéziumhiányra gyanakszunk, sokunk ennek az ásványi anyagnak növeli meg a bevitelét. Ám ha a rendszeres és folyamatos pótlás ellenére sem múlnak a panaszok, érdemes a magnézium pótlását tovább folytatni, és azt megfelelő minőségű és mennyiségű káliummal kiegészíteni. Mindkét ásványi anyag egyidejű bevitele azért is fontos, mert a magnézium egyensúlyának közvetlen zavarai (különösen a magnézium kimerülése) közvetetten a kálium kimerülését is okozhatják. A kálium hiányának helyreállításához a magnézium megfelelő szintje szükséges, ami szükség esetén rendszeres kiegészítéssel érhető el. 

A legeredményesebb pótlás érdekében kombinált készítmény alkalmazása a legcélszerűbb, hiszen az megfelelő arányban tartalmazza a benne található ezeket a kulcsfontosságú ásványi anyagokat. A kálium, a magnézium és más elektrolitok pótlására kiváló megoldás a Mannavita ElektronyK+. Ez a por állagú készítmény a létfontosságú elektrolitok mellett nélkülözhetetlen ásványi anyagokat és nyomelemeket, például cinket, jódot és kalciumot is tartalmaz, így egyetlen készítménnyel több, testi és szellemi egészségünket támogató esszenciális mikrotápanyag beviteléről gondoskodhatunk. 

Stressz, mellékvese-alulműködés, inzulin- és gyomorproblémák, magas vérnyomás, artritisz és más ízületi gyulladások esetén, illetve erőnléti és aerob edzések előtt és után is ajánlott az elektrolitok pótlása. Ezekre a célokra, illetve általános és fokozott tápanyagpótlásra és egészségmegőrzésre mind hatékonyan alkalmazható az ElektronyK+. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek. A megfelelő és pontos diagnózis megállapítása érdekében forduljunk kezelőorvosunkhoz, gyógyszerészünkhöz, illetve kérjük ki tanácsukat új étrend-kiegészítő alkalmazása előtt! 

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3317639/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18314767/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8264516/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8036903/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC8065437/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5115995/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute