Mangán: miért fontos a szervezetünk számára?

A mangánból nincs szükségünk nagy mennyiségre, mégis előfordul, hogy hiányállapot alakul ki. Milyen következményekkel járhat mindez?

A mangán fontos szerepet tölt be a mikrotápanyagok felszívódásában, valamint a csontok, az idegek, az ízületek és a porcok egészségének megőrzésében. Bár a hiányállapot nem gyakori jelenség, mégis kialakulhat bizonyos felszívódási zavarok esetén, illetve akkor, ha valaki egyoldalúan táplálkozik.

Nézzük, hogy milyen előnnyel jár, ha megfelelő mennyiségű és minőségű mangánt fogyasztunk!

Támogatja a csontok egészségét

A mangán elengedhetetlen a csontok egészséges fejlődéséhez. Kalciummal, cinkkel és rézzel együtt erősíti a csontokat, növeli a csontsűrűséget, amely kifejezetten fontos az idősebb korosztály, valamint a menopauzán átesett nők számára.

Védi a szervezetet

A mangán erős antioxidáns, így védi a szervezetünket a különböző betegségek kialakulásával szemben. Ugyancsak védelmet nyújt a szabadgyökök ellen. A szabadgyökök olyan sejtkárosító molekulák, melyekkel nap mint nap találkozunk életünk során. Egy erős immunrendszer könnyedén legyőzi őket, azonban, ha meggyengül a védelem, akkor elkezdik sejtkárosító tevékenységüket. Kutatások szerint az antioxidánsok felveszik a harcot ezekkel a káros molekulákkal, és szerepet játszhatnak bizonyos betegségek, mint például a szívbetegségek, a rák és a cukorbetegség kockázatának csökkentésében.

Segíti csökkenteni a gyulladásokat

Mivel a mangánnak fontos szerepe van a csontok egészségének megőrzésében, ezért számos vizsgálat készült azzal kapcsolatban, hogy milyen hatással van a csontritkulásban szenvedők állapotára. Megállapították, hogy glükozaminnal és kondroitinnal együtt alkalmazva csökkentheti a gyulladást és a fájdalmat.


Szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában

Bár egyelőre még csupán állatkísérletek állnak rendelkezésre, a szakemberek felfigyeltek arra, hogy a mangánhiány glükóz intoleranciához vezethet. Ugyanakkor megfigyelték azt is, hogy számos cukorbeteg szervezetében alacsony volt a mangán szintje, ezért további vizsgálatokat tartanak szükségessé ahhoz, hogy a szervezet mangánszintjének változtatása milyen hatással lehet a cukorbetegség alakulására.

Szerepet játszik a tápanyagok anyagcseréjében

A mangán segíti a szervezetet számos vitamin, például kolin, tiamin, valamint C- és E-vitamin hasznosításában, és biztosítja a megfelelő májműködést.

Csökkentheti a premenstruációs szindróma (PMS) tüneteit

A nők körében nem ritka, hogy a menstruációt megelőző napokban görcstől, fájdalomtól, illetve hangulatváltozásoktól szenved. Kutatásokkal igazolták, hogy a mangán kalciummal kiegészítve segíthet ezeknek a tüneteknek az enyhítésében. Egy 10 fő részvételével végzett vizsgálat során megfigyelték, hogy azok a nők, akiknek vérében alacsony volt a mangán szintje erősebb fájdalmat és nagyobb hangulatingadozást éltek át, mint azok, akiknél normális szintet mértek.

Támogatja a pajzsmirigy egészségét

A mangánnak fontos szerepe van a tiroxin hormon termelésében. A tiroxin a pajzsmirigy megfelelő működéséhez szükséges, valamint hatékonyan támogatja az anyagcserét. Alacsony szintjének következménye akár pajzsmirigy alulműködés is lehet.

Segíti a sebgyógyulást

Az olyan nyomelemek, mint például a mangán rendkívül fontosak a sebek megfelelő gyógyulásához.

Milyen ételek tartalmaznak mangánt?

A diófélék kiváló mangánforrást jelentenek, legnagyobb mangántartalma a mogyorónak van, de a fenyőmag és a pekándió is igazán gazdag ebben az értékes nyomelemben. A hüvelyesek közül kiemelkedik a limabab, csicseriborsó és a lencse.

Az olajosmagvak kedvelőinek jó hír, hogy a tökmag, a szezámmag és a napraforgómag szintén kiváló mangánforrás, gyümölcsök közül pedig az ananászt, és a bogyós gyümölcsöket érdemes választani.

Ha úgy érezzük, hogy a mindennapi táplálkozásunk során nem tudunk megfelelő mennyiségű mangánt bevinni, esetleg más vitaminból és nyomelemből is hiányt szenvedünk, akkor az ELEKTRONYK+ Elektrolit italpor komplex megoldást nyújthat a számunkra. Könnyedén és kényelmesen elkészíthető, csupán 2-3 dl vízre van szükség és már fogyasztható is.

Forrás:
https://www.healthline.com/nutrition/manganese-benefits
https://www.healthline.com/nutrition/build-healthy-bones
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8027856
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22072939
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3942707
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18193174

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 851 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute