Hogyan javíthatjuk az emésztésünket enzimek segítségével?

Mik az emésztőenzimek és hogyan hatnak? Mikor ajánlott őket szedni? Íme néhány tipp a hatékonyabb emésztésért és az egészséges emésztőrendszerért. 

Hogyan javíthatjuk az emésztésünket enzimek segítségével?

Az emésztés során testünk az ételt kisebb részecskékre bontja, majd az azokban lévő tápanyagokat a véráramba juttatva hasznosítja. A teljes folyamat ideálisan 24 és 72 óra között zajlik le az étel típusától, mennyiségétől, illetve emésztőrendszerünk állapotától függően. Általában 6-8 óra alatt a gyomorból a vékonybélbe, majd ezután a vastagbélbe kerül az étel, ahol akár egy napot, vagy annál hosszabb időt is eltölthet, miközben szervezetünk tovább bontja és hasznosítja azt. Az emésztési folyamatban többféle, a testünkben megtalálható emésztőenzim is szerepet játszik, illetve igény szerint másféle enzimeket is tartalmazó étrend-kiegészítőkkel is segíthetjük emésztőrendszerünk működését, ebben a cikkben ezeket is szemügyre vesszük. 

Az emésztés szakaszai és folyamata 

A rágás kisebb részekre bontja és nyállal keveri össze az ételt. Ennek köszönhetően könnyebb azt lenyelni és az emésztőrendszer következő szakaszába, a gyomorba mozgatni, hogy annak megemésztése tovább folytatódhasson. A nyálban a szénhidrátok lebontásáért felelős amiláz az egyik első enzim, ami az étel hasznosításában szerepet játszik. 

A gyomorban a pepszin a fehérjéket apróbb részekre bontja le. Itt az étel a gyomorsavval is találkozik, ami fontos szerepet játszik a betegségek megelőzésében is, mivel képes elpusztítani az étellel esetleg bevitt különböző káros baktériumokat és vírusokat.

Ezt követően az emésztett táplálékból kinyert tápanyagok és víz továbbhaladnak a vékonybélbe, majd ennek falán keresztül felszívódnak, a véráramba jutnak, majd a test különböző területeire utaznak, ahol javító és építő feladatokat látnak el

A megmaradt, emésztetlen táplálék a vastagbélbe kerül, ahol további tápanyagok és víz szívódik fel belőle, majd az ebből fennmaradó rész a végbélben tárolódik, amíg az a bélmozgás segítségével el nem hagyja a testet. 

Hogyan javítható az emésztés? 

Az emésztést, ezt a valóban összetett folyamatot több életviteli és egészségügyi tényező is befolyásolhatja. A stressz, a különböző betegségek, a nem megfelelő ételek vagy ételkombinációk, illetve allergének fogyasztása következtében emésztőrendszeri problémák alakulhatnak ki. Ezek olyan kellemetlen problémákat okozhatnak, mint például a puffadás, a hasmenés, a tápanyagok nem megfelelő felszívódása, illetve az ennek következtében kialakuló legyengült immunrendszer, ami sok esetben további panaszok forrása lehet

Egy kis odafigyeléssel egyszerűen gondoskodhatunk emésztőrendszerünk megfelelő működéséről - íme néhány hasznos tipp:

  • A változatos, növényi rostban gazdag étkezés nem csak a bélflórában található probiotikumok, vagyis jó baktériumok megfelelő szintjének fenntartásához járul hozzá, hanem a rendszeres és egészséges bélmozgáshoz is. 
  • A túlzott húsfogyasztás kerülendő, hiszen a húskészítmények akár napokat is eltölthetnek az emésztőrendszerünkben meg nem emésztett állapotban.
  • A tartósítószereket, adalékanyagokat, finomított cukrokat és extra sót tartalmazó ételek tartós súlygyarapodáshoz, a káros baktériumok elszaporodásához és más emésztőrendszeri problémákhoz vezethetnek, ezért rendszeres fogyasztásuk nem ajánlott.
  • Probiotikumokat tartalmazó ételek és étrend-kiegészítők fogyasztásával hatékonyan erősíthetjük bélflóránkat és immunrendszerünket, illetve természetesen javíthatjuk emésztésünket is. 
  • Igyunk megfelelő mennyiségű vizet, és mozogjunk rendszeresen! 
  • Fogyasszunk emésztőenzimeket, különösen alacsony gyomorsav, stresszes életmód, és emésztőrendszeri megbetegedések esetén!


Hogyan segíthetnek az enzimek? 

Az enzimek a nagyobb, komplex molekulákat kisebb molekulákra bontják, amelyeket szervezetünk üzemanyagként használ fel. Testünk több ezer enzimet használ a mindennapi funkciókhoz, ezek közül számos emésztésünkben játszik fontos szerepet. A nyálban az amiláz és maltáz, a gyomorban a pepszin, a belekben a lipáz, a tripszin és a laktáz mind fontos feladatokat látnak el. 

Az emésztésünket hozzáadott enzimeket tartalmazó étrend-kiegészítőkkel is javíthatjuk. A Mannavita Enzima+ emésztőenzimeket és gyógynövénykivonatokat tartalmaz, és kifejezetten az emésztés hatékonyságának javítására lett kifejlesztve. Alkalmazásával fokozható az enzimszint, és ezzel együtt az emésztőrendszer egészsége is. 

Az egészséges emésztés több tényezőn is múlik. Az étrend-kiegészítők ugyan nem helyettesítik a változatos étrendet, alkalmazásukkal azonban jelentősen javíthatunk jóllétünkön. Új termék alkalmazása előtt konzultáljunk kezelőorvosunkkal, majd járjunk el körültekintően és megfelelő gondossággal! 

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31478136/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21166/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20522896/

https://semmelweis.hu/belgyogyaszat3/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4923703/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27753218/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9470654/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 851 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute