Így enyhítsük házilag a gyomorégést!

A gyomorégés gyakori panasz. Ahelyett azonban, hogy egyből a gyógyszeres szekrényhez nyúlnánk, nézzünk körül a konyhában. Mutatom, hogy mit keressünk!

A gyomorégésről akkor beszélünk, amikor a gyomorsav valamilyen oknál fogva visszaszivárog a nyelőcsőbe, és ott égő, kellemetlen fájdalmat okoz. A legtöbb esetben csak alkalmanként jelentkezik, ilyenkor általában az étkezési szokásokkal, az étkezés utáni testhelyzettel, illetve a bennünket érő stresszel hozható kapcsolatba. Ha azonban hosszú időn keresztül nem javul az állapotunk, akkor komolyabb betegséget, akár gyomorfekélyt is jelezhet. Ilyenkor feltétlenül keressük fel a háziorvosunkat és számoljunk be neki a tünetekről.

A legfontosabb dolog, hogy figyeljük meg önmagunkat. A táplálkozási napló például jó megoldás erre, hiszen ebbe minden nap felírhatjuk, hogy milyen ételeket és italokat fogyasztunk, illetve hogyan érezzük magunkat az adott étel elfogyasztása után. Néhány hét elteltével egyértelműen kirajzolódnak azok az ételcsoportok, melyekre érzékenyek vagyunk, így ezeket kerüljük el a jövőben. A legtöbb embernek a szénsavas üdítőitalok, a zsíros és fűszeres ételek, valamint a kávé és egyéb koffeintartalmú italok okoznak panaszokat.

Gyors segítség a konyhából

A gyógyteák természetes módon segítenek enyhíteni a gyomorégés tüneteit. Fogyasszuk őket étkezést követően. Emésztésünk segítésére készíthetünk kamilla vagy gyömbérteát, gyomorégésre pedig kaprot, ánizst vagy köménymagot válasszunk teánk alapanyagaként.

A köménymagot akár önmagában is elrághatjuk étkezés után, mert ez is segíthet a gyomorégés megelőzésében. Ugyancsak jó lehet a nyers gyömbér fogyasztása is, mert amellett, hogy csökkenti a sav mennyiségét, megnyugtatja a gyomrot és jótékony hatással van az emésztésre.

A menta nyugtatja a gyomrot, a belőle készült teával pedig megelőzhetjük a gyomorégést. Azonban nem mindenkire van egyforma hatással, ezért eleinte csak óvatosan próbáljuk ki. Ha nem okoz panaszt, akkor fogyaszthatjuk rendszeresen.

Savközömbösítő gyógynövényként ismerhetjük még a bojtorjángyökeret, a pitypanggyökeret, a cikóriát, az angyalgyökeret, az ezerjófüvet és a kakukkfüvet.

Sokan alkalmazzák sikerrel a szódabikarbónát, mint gyors segítséget gyomorégés esetén. Természetes módon semlegesíti a savakat, illetve segít megszüntetni a gázképződést. 1 pohár vízhez 1 teáskanál szódabikarbónát adjunk, majd igyuk meg. Az íze egy kicsit sós, néhányaknak kellemetlen lehet, de hatásossága ellensúlyozza ezt a pár perc kellemetlenséget.

Az almaecet fogyasztása is segítségünkre lehet. Étkezés előtt keverjünk 1 evőkanál almaecetet egy pohár vízhez és igyuk meg. Hatására csökkenhet a gyomorsav visszaszivárgása a nyelőcsőbe. Az almaecetet kapszula formájában is fogyaszthatjuk, így egyszerűbben és kényelmesebben élvezhetjük jótékony hatását. 


Jótanácsok gyomorégés megelőzéséhez

Talán a legfontosabb tanács, amit mindenkinek be kellene tartani, az a megfelelő rágás elsajátítása. Fontos, hogy az ételeket alaposan rágjuk meg, mert így nem terheljük meg a gyomrunkat és elejét vesszük a különböző emésztési problémáknak.

Ugyancsak lényeges, hogy akinek érzékeny a gyomra, az ne fogyasszon egyszerre nagyobb adag ételeket. Célszerű inkább többször kevesebb táplálékot elfogyasztani, mert így elkerülhetjük a gyomor túlterhelését, a gyomorsav visszacsorgását és így a gyomorégést is.

Ha éjjel kínzóbb a gyomorégés, akkor próbáljuk ki, hogy pár centiméterrel megemeljük a párnánkat, így gátoljuk meg a gyomorsav visszaszivárgását.

Vannak, akik az étkezés utáni rágózásra esküsznek. Ennek alapja, hogy a rágózás hatására képződött többlet nyál lúgos hatású, ezért enyhítheti a gyomorégést.

Válasszunk olyan ételeket, amelyek nem terhelik meg a gyomrot. Ilyenek lehetnek a friss zöldségek és gyümölcsök, az egészséges zsírok, az állati fehérjék, a tengeri halak, a pasztörizálatlan tejtermékek, az erjesztett ételek és italok.

Kerüljük, illetve kezeljük a stresszt. A stressz valójában nem csak annyi, hogy feszültnek érezzük magunkat. A tartós, kezeletlen stressz szinte minden szervünkre káros hatással lehet. Ha munkánk, esetleg magánéletünk miatt nem tudjuk elkerülni a stresszes helyzeteket, akkor gondoskodjunk arról, hogy levezessük a felgyülemlett feszültséget. A jóga, a meditáció, a testmozgás mind-mind olyan tevékenység, amely segítségünkre lehet ebben.

Emésztő enzim – ha plusz segítségre van szükség

Előfordulhat, hogy a fenti tanácsok nem elegendőek és úgy érezzük, hogy még valamilyen plusz segítségre van szükségünk. Az ENZIMA+ egy olyan étrendkiegészítő, mely emésztő enzimeket és más emésztés javító gyógynövény kivonatokat tartalmaz. Elsősorban abban segít, hogy javuljon az emésztésünk hatékonysága, megakadályozva így a sav felhalmozódását. Ajánlott puffadás, bélgázok, étel allergia, cukorbetegség, máj és epe betegségek, reflux és más emésztőrendszeri gondok esetén.

Forrás:
https://draxe.com/health/heartburn-remedies/
https://draxe.com/health/heartburn-symptoms/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5993040/
https://draxe.com/nutrition/gaps-diet-plan-protocol/
https://www.mannavita.hu/gyogynovenyek/enzima-plus-etrend-kiegeszito-90db

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 852 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute