Tudományosan igazolt módszerek a korai őszülés megelőzésére, az őszülés lelassítására, és a hajszín visszanyerésére

Miért őszülünk? Hogyan előzhetjük meg és lassíthatjuk le ezt a természetes folyamatot? 

Szemüveges, ősz hajú nő. Tudományosan igazolt módszerek a korai őszülés megelőzésére, az őszülés lelassítására, és a hajszín visszanyerésére

Az őszülés kezdetét befolyásoló tényezők

Míg egyesek az ősz hajat az érettség és a bölcsesség jeleként ünneplik, és manapság egyre többen büszkén is viselik, sokan mégis szívesen visszafordítanák az őszülés folyamatát. Az ezüst színű haj- és szőrszálak megjelenése elkerülhetetlen, ám azt fontos megjegyeznünk, hogy ennek kezdetétét genetikai, egészségügyi, illetve életviteli tényezők is befolyásolhatják. Utóbbi közé tartoznak az olyan környezeti és táplálkozási faktorok, mint például a stressz, a dohányzás és az egészségtelen étrend.

A hajhagymákban az úgynevezett melanin pigmentsejtek nem csak a haj színéért felelősek, hanem szerepet játszanak a haj napsugárzással és UV-fénnyel szembeni védelmében is. Idővel a testünkön található szőrtüszőkben csökken a melanin szintje, ami a haj színének elvesztésével, a hajszálak őszülésével jár. Az ősz haj jellemzően durvább, vékonyabb és kevésbé kezelhető. Az őszülés kiváltó okának függvényében a haj pigmentációja egyes esetekben helyreállítható, és az őszülés akár vissza is fordítható, ám a sikeresség minden esetben a kiváltó okoktól és egyéni faktortól függ. 


Az őszülés legjellemzőbb okai

1. Genetika

Egyedi, megváltoztathatatlan genetikánk döntő szerepet játszik abban, hogy mikor kezdünk el őszülni. Ha szüleink, vagy nagyszüleink korán kezdtek el őszülni, nálunk is nagyobb a valószínűsége a korai őszülésnek.

2. Stressz

A sokak által megtapasztalt stressz nem csak szorongáshoz, alvási problémákhoz, magas vérnyomáshoz, illetve a szív- és érrendszeri megbetegedések magasabb kockázatához járulhat hozzá. Klinikai vizsgálatok szerint a stressz a hajunk általános állapotára, illetve az ősz hajszálak megjelenésére is hatással lehet.

Egy, a Nature-ben, a világ vezető multidiszciplináris tudományos folyóiratában megjelent, 2013-as tanulmány például összefüggést talált a stressz és a szőrtüszőkben lévő őssejtek fokozott kimerülése között, mely megmagyarázza, hogy bizonyos stresszes hivatásokban dolgozók miért őszülnek hamarabb. 

3. Dohányzás

Köztudott, hogy a dohányzás növeli a tüdőrák, a szívbetegségek, és más súlyos megbetegedések kialakulásának kockázatát. Klinikai vizsgálatok beszámolói szerint a dohányzás hosszú távú következményei azonban túlmutathatnak a szív- és érrendszerre és a tüdőre gyakorolt negatív hatásokon. A korai, még 30 éves kor előtti őszülés és a dohányzás között szintén szoros összefüggést találtak a tudósok. A dohányzás összehúzza az ereket, ami csökkentheti a szőrtüszők véráramlását és hajhullást okozhat. Ezenkívül a hagyományos és az elektromos cigarettában lévő méreganyagok nem csak szerveinket károsíthatják maradandóan, hanem a szőrtüszőket is, ami a hajhullás mellett korai őszüléshez is vezethet

4. Egészségügyi rendellenességek, mint például autoimmun betegségek, vagy pajzsmirigy zavarok

Autoimmun betegségek, mint például alopécia, vagyis a foltokban való hajhullás és vitiligo esetén a szervezet immunrendszere megtámadja saját sejtjeit. Ennek következtében nem csak fokozott hajhullás, hanem korai vagy fokozott mértékű pigmentvesztés, őszülés is előfordulhat. 

A pajzsmirigyproblémák által okozott hormonális változások – mint például a pajzsmirigy túlműködése vagy alulműködése – szintén felelősek lehetnek a korai őszülésért. A pajzsmirigy nem csak az anyagcsere szabályozásában játszik kulcsfontosságú szerepet. A pajzsmirigy egészsége a haj színét is befolyásolhatja, hiszen túl- vagy alulműködése miatt egyes esetekben a szervezet kevesebb melanin pigmentet termel. Egy tanulmány szerint ha az őszülést pajzsmirigyprobléma okozza, egyes esetekben a hormonterápiás kezelést követően a hajszálak visszanyerhetik színüket.

5.  Tápanyaghiányok, például B12-vitaminhiány

A korai őszülés egyes esetekben a B12-vitamin túlzottan alacsony szintjére vagy súlyos hiányára is utalhat. Ez a létfontosságú vitamin nem csak az energiaszint szabályozásában és az idegrendszer egészségének megőrzésében játszik fontos szerepet, hanem hozzájárul az egészséges hajnövekedéshez és a hajszín megőrzéséhez is. A szervezetnek szüksége van B12-vitaminra a vörösvértestek egészségének védelméhez is, amelyek oxigént szállítanak a szervezet sejtjeihez, beleértve a hajszálak sejtjeit. A hiány károsíthatja ezeket a sejteket, ami csökkent melanintermeléshez és ezáltal korai őszüléshez is vezethet. A B12-vitamin megfelelő szintjének visszaállítása javíthatja a szőrtüszők egészségét, és akár vissza is adhatja a haj természetes színét.

Életmódbeli változtatások az őszülés lelassítására

1. Óvjuk hajunkat a környezeti ártalmakkal szemben!

A túlzásba vitt napozás következtében nem csak a börünkön jelentkezhetnek az öregedés jelei, hanem a hajunkon is. A haj könnyedén kiszáradhat, illetve fakóvá és töredezetté válhat a nap káros sugarainak köszönhetően, ezért viseljünk kendőt vagy kalapot, ha hosszabb ideig a napon tartózkodunk, és természetesen ne feledkezzünk meg bőrünk fényvédelméről sem!

Az erős napsugárzás mellett bizonyos hajápolási tevékenységek is súlyosan károsíthatják a fejbőrt, a hajhagymákat, és a hajszálakat. Nem csak a  rendszeres színezés, a szőkítés és a káros kémiai anyagokat tartalmazó hajápoló- és formázó szerek alkalmazása károsíthatja hajunkat, hanem a túl gyakori hajmosás, a hajszárítás, és a hajvasaló vagy -göndörítő eszközök használata is. Igyekezzünk ezek használatát csökkenteni, és válasszunk a haj és a fejbőr védelmére kifejlesztett, gyengéd termékeket. 

2. Hagyjunk fel a dohányzással!

A dohányzás, beleértve a passzív dohányzást is egész szervezetünkre káros hatással van. A dohányzás abbahagyásával és a dohányfüst kerülésével megelőzhető a korai őszülés, ráadásul hajunk általános egészsége is megőrizhető. 

3. Tanuljuk meg kezelni a stresszt! 

A stressz csökkentésével nem csak a korai őszülés előzhető meg, hanem számos súlyos betegség kockázata is csökkenthető. A következő tippek így nem csak a stressz csökkentésében, hanem az általános egészségi állapot fokozásában is segíthetnek:

  • Találjuk meg az egészséges egyensúlyt a munka és a magánélet között
  • Töltsünk időt szeretteinkkel
  • Töltsünk időt a természetben
  • Szánjunk időt kedvenc hobbinkra, illetve találjunk új tevékenységeket, amelyeket szívesen gyakorlunk, akár egyedül, akár társaságban
  • Meditáljunk rendszeresen, vagy végezzünk légzési gyakorlatokat
  • Szánjunk időt a rendszeres testedzésre
  • Növeljük a szerotonin szintjét az agyban (erről ebben a bejegyzésben olvashatunk többet)
  • Alkalmazzunk stresszcsökkentő étrend-kiegészítőket, mint például a Mannavita Ashwarax

4. Gondoskodjunk bizonyos, a korai őszülést megelőző tápanyagok beviteléről

Bizonyos tápanyagok kulcsfontosságú szerepet játszanak a szőrtüszők megfelelő pigmenttermelésében, és elengedhetetlenek a természetes hajszín hosszantartó megőrzéséhez és a korai őszülés kockázatának csökkentéséhez is. Ezek közé tartoznak például a következők:

B6-vitamin (piridoxin)

Egyes kutatások szerint a B6-vitamin alacsony szintje és az őszülés összefüggésben állhat egymással. A B6-vitaminhiány gyakrabban fordul elő azoknál, akik nem esznek húst, illetve bizonyos autoimmun és vesebetegségek is megváltoztathatják a szervezet B6-vitamin-felvételét, így nagyobb eséllyel alakul ki hiány, ezért pótlása kiemelten fontos! 

B7-vitamin (biotin)

Bizonyított, hogy a biotintartalmú készítmények fogyasztása fokozhatja a bőr, a körmök és a haj egészségét is, ráadásul a hajszín megőrzésében is fontos szerepet játszhat. Egyes kutatások szerint a biotin hosszantartóan alacsony szintje és hiánya szerepet játszhat a korai őszülésben és más öregedési folyamatok felgyorsulásában is, ám rendszeres pótlásával csökkenthetjük ezek kockázatát. 

B9-vitamin (folát, folsav)

A B9-vitamint sokan terhesvitaminok nélkülözhetetlen összetevőjeként ismerik, ám a magzat egészséges fejlődésének biztosítása mellett más fontos szerepe is van. Egyes beszámolók szerint a B9-vitamin pótlása hozzájárulhat a haj pigmentációjának megőrzéséhez is, ezáltal pedig megelőzheti a korai őszülést és javíthatja a haj általános egészségét is. 

B12-vitamin (kobalamin)

A feljebb is említett B12-vitamin optimális szintje elengedhetetlen a megfelelő melanintermeléshez, tartós hiánya ezért összefüggésben állhat a fiatalkori őszüléssel. A vegetáriánusok, a vegánok, illetve a felszívódási zavarokkal küzdők fokozottabb kockázatnak vannak kitéve, ezért számukra kiemelten ajánlott a B12-vitamin rendszeres pótlása. Szerencsére ma már számos, B-vitaminokat tartalmazó étrend-kiegészítő közül válogathatunk, ilyen például a szuperételként is ismert Mannavita Nemes Sörélesztőpehely + B12, mely természetes B-vitaminkomplexként hat, és vegánok is fogyaszthatják. 

Krillolaj és halolaj

Az omega-3 zsírsavakban gazdag krillolaj és halolaj szintén segíthet a haj pigmentjeinek megőrzésében. Hogy hogyan? Egy klinikai tanulmány megállapította, hogy a korán őszülők koleszterinszintje magasabb lehet. A krillolajat és halolajat tartalmazó termékek alkalmazása így megoldást nyújthat a koleszterinszint csökkentésére és a korai őszülés megelőzésére egyaránt. Mi a Mannavita MegaKrill alkalmazását ajánljuk, hiszen ez a prémium minőségű termék halolajat és krillolajat is tartalmaz, így koncentráltabb hatást képes kifejteni.

Réz

A réz alacsony szintje negatív hatással lehet az energiatermelésre, a vérsejtek egészségére, illetve az őszüléssel is kapcsolatba hozható. Rendszeres pótlásával ezért nem csak egész szervezetünket, hanem hajunk egészségét is megóvhatjuk és a korai őszülést is megelőzhetjük. A réz pótlására kiváló választás a Mannavita ElektronyK+ italpor, hiszen a réz mellett más kulcsfontosságú elektrolitokat és tápanyagokat is tartalmaz, mint például a jód, a magnézium, a kálium, a cink, a mangán és a szelén.

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC2695167/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC3673399/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17961449/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB6

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5514791/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4830165/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute