A dohányzás súlyos egészségkárosító hatásai - Tehetünk valamit ellenük?

Szívbetegségek, demencia, meddőség, bőrpanaszok, rákos megbetegedések… Mit okozhat még a dohányzás, és mit tehetünk káros hatásai ellen?

Pipázó férfi. A dohányzás súlyos egészségkárosító hatásai - Tehetünk valamit ellenük?

A dohányzás nem csak tüdőnket károsítja

A dohányzás során, legyen szó cigarettáról, e-cigarettáról, vagy más készülékekről, átlagosan több ezer különböző vegyületet lélegzünk be, melyek közül akár több száz is káros lehet az egészségünkre. Ilyen például az arzén, a formadelhid, a kadmium, a kátrány és a nikotin is. Ezek a vegyületek mára már bizonyítottan összefüggésbe hozhatók több krónikus, beleértve egyes rákos megbetegedések kialakulásának fokozott kockázatával. Az alábbiakban ezekről tudhatunk meg többet.

1. Fejfájás és migrén

A cigarettéban, e-cigarettában, rágógumikban és más dohánytermékekben található nikotin stimulánsként hat, így növeli a központi idegrendszer aktivitását. A nikotin a véráramba jutva elősegíti a dopamin és az epinefrin neurotranszmitterek felszabadulását, ami a dohányzással társított kellemes érzést okozza. Mivel a nikotin az agy jutalomközpontjait is stimulálja, erősen addiktív, így rendkívül nehéz leszokni a dohányzásról. A nikotin azonban több módon is károsíthatja egészségünket, ezek közé tartozik például a véredények szűkülete, ami csökkentheti az agy véráramlását, ami gyakori és visszatérő fejfájáshoz és migrénhez vezethet. Emellett a dohányzás által belélegzett nikotinnak és vegyületeknek való folyamatos kitettség növelheti az agy fájdalomreceptorainak érzékenységét, így csökkentve egyes szervezetünk természetes fájdalomcsillapító képességét és egyes fájdalomcsillapítók hatását is. Ennek következtében a dohányzás nem csak fejfájáshoz és migrénhez vezethet, hanem annak enyhítését is megnehezítheti.


2. Szív- és érrendszeri megbetegedések

Mind az alkalmankénti, mind a rendszeres dohányzás hozzájárul az LDL, vagyis a „rossz” koleszterin növeléséhez, és a HDL vagy „jó” koleszterin szintjének csökkenéséhez, a plakkok felhalmozódásához és az erek rendellenes szűkületéhez is. A dohányzás a vért sűrűbbé és ragadósabbá teszi, ami könnyebben alvad, így ez a káros szokás nem csak roncsolja az ereket és artériákat bélelő sejteket, hanem jelentősen megnehezíti a kulcsfontosságú oxigénnel teli vér áramlását a test többi részébe, köztük a belső szerveinkbe és az agyunkba. Ennek a megnehezített véráramlásnak köszönhetően a szívre nehezedő teher megnövekszik, hiszen keményebben kell dolgoznia az alapvető feladatai ellátásához. Ezen felül jelentősen növeli a szívbetegségek, a szívroham és a stroke kockázatát is.

3. Demencia és más kognitív panaszok

Az előző bekezdésben említett megnehezített véráramlás súlyos egészségkárosodást eredményezhet az agyban, ide tartozik például a demencia és az Alzheimer-kór is. Egy dohányzó és nemdohányzó férfiakon végzett vizsgálat szerint azokhoz a férfiakhoz képest, akik sosem dohányoztak, vagy akik már tartósan, legalább négy éve leszoktak, a jelenleg is dohányzóknál átlagosan 14 százalékkal nagyobb a demencia kialakulásának esélye, és akár 15 százalékkal nagyobb az Alzheimer-kór kialakulásának valószínűsége. Ezen túl, ahogy a dohányzással, vagy a leszokást elősegítő tapaszokkal bevitt nikotin szintje idővel csökken, fáradtság, ingerlékenység, koncentrációs zavarok, és más kognitív panaszok is felléphetnek.

 

4. Reumás artritisz

A reumás artritisz leggyakrabban a csuklóban, a könyökben, a térdben, és a bokában alakul ki, ám ez a gyulladásos, fájdalmas tünetekkel járó betegség szinte minden ízületet érinthet testünkben. Hogy mi az összefüggés a reumás artritisz és a dohányzás között? Vizsgálatok kimutatták, hogy a dohányzás által bevitt káros vegyületek nem csak jelentősen növelik a reumás artritisz kialakulásának kockázatát, hanem a már kialakult betegség kezelésére alkalmazott módszerek és készítmények hatékonyságát is csökkentik, sőt, a dohányzás a tüneteket is súlyosbíthatja.

5. Pszoriázis

A dohányzás nem csak fakóvá, ráncossá, és megereszkedettebbé teheti bőrünket, illetve annak öregedését gyorsíthatja fel már a sejtek szintjén, hanem más módon is károsíthatja testünk legnagyobb és egyik legfontosabb szervét. A pszoriázis, vagy más néven pikkelysömör egy gyakori, a bőrt és az ízületeket érintő autoimmun betegség. Kutatásokkal igazolták, hogy a dohányzás nem csak növeli a betegség kialakulásának esélyét, hanem annak tüneteit, illetve visszatérésének gyakoriságát is súlyosbíthatja, különösen nőknél. Beszámolók szerint ráadásul minél többet, és minél hosszabb ideig dohányzik valaki, annál nagyobb a pikkelysömör megjelenésének kockázata. Ez a kockázat azonban nem csak felnőttekre jelent veszélyt. Kutatások szerint a passzív dohányzás is növelheti a pszoriázis előfordulásának esélyét. Azok a gyermekek, akiknek szülei, vagy netán fiatalkorú társai dohányoznak, fokozott veszélynek vannak kitéve, hiszen a jelenlétünkben belélegzett dohányfüst az ő szervezetüket is károsítja. 

6. 2-es típusú cukorbetegség

Beszámolók szerint mind a dohányzás, mind a passzív dohányzás és a dohányfüstnek való kitettség fokozzák a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ezt többek között egy közel 6 millió emberre kiterjedő metaanalízis is megerősíti, amely a dohányzás és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása közötti kapcsolatra figyelmeztet: minél magasabb a dohányzás gyakorisága és időtartama, annál nagyobb eséllyel alakulhat ki a 2-es típusú cukorbetegség. A dohányfüst kerülése, illetve a dohányzásról való leszokás kulcsfontosságú, hiszen kimutatták, hogy a dohányzás káros hatásai hosszú távúak, ugyanis a dohányzást abbahagyó cukorbetegek glikémiás kontrolljának átmeneti károsodása akár további három évig is eltarthat.

7. Merevedési zavarok

A dohányzás káros hatása agyunkra és idegrendszerünkre nem csak a libidó, a szexuális vágy drasztikus csökkenését eredményezheti, hanem akár merevedési zavarokhoz is vezethet. Az erekció ugyanis csak akkor következhet be, amikor idegi ingereknek köszönhetően a péniszben lévő artériák kitágulnak és megtelnek vérrel. A dohányzás során belélegzett káros vegyületek árthatnak a péniszben található erek és idegek egészségének, így előfordulhat, hogy azok nem tudnak megfelelően reagálni szexuális izgalom hatására, és nem tud kialakulni a merevedés még az agy izgalmi állapotában sem. 

8. Magzatra káros hatások

Számos tanulmány kimutatta, hogy a dohányzás megnehezítheti a teherbeesést, illetve azt is, hogy a terhesség alatti dohányzás és dohányfüstnek való kitettség jelentősen növeli a terhesség során fellépő, gyakran végzetes szövődmények kockázatát. Ezek közé tartozik a méhen kívüli terhesség, a placentaleválás, az elölfekvő méhlepény, a koraszülés, az alacsony születési súly, a vetélés, valamint a halvaszületés megnövekedett esélye is. 

9. Hatásai az anyatejre

Kimutatták, hogy az anyatejbe kerülő nikotin mennyisége kétszerese a terhesség alatt a méhlepényen keresztül a magzat szervezetébe átjutó nikotin mennyiségének, így a szoptatás alatti dohányzás újszülöttre gyakorolt egészségromboló hatásai is jelentősebbek. A szoptatás alatti dohányzás csökkentheti a szoptató anya tejellátását, illetve a nikotin, az arzén, a cianid, a formaldehid és más méreganyagok anyatejjel történő átjutása számos zavar kialakulásához vezethet a csecsemőknél. Ide tartozik többek között a nyugtalanság, a hányinger és az alvászavarok kialakulása, valamint az asztma és a hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS) megnövekedett kockázata is.

10. Hajhullás és őszülés

A dohányzás által okozott oxidatív stressz és csökkent véráramlás károsíthatja a hajhagymákat és növelheti a hajhullás kockázatát. Emellett kimutatták, hogy a dohányzás összefüggésbe hozható a korai és a fokozott őszüléssel, a haj szárazzá és töredezetté válásával, valamint a lelassult hajnövekedéssel is. 

Hogyan fokozhatjuk egészségünket a dohányzásról való leszokás alatt és után?

Mind a dohányzás során, mind a leszokási időszak alatt, mind pedig a dohányzás elhagyását követően fokozott figyelmet kell fordítanunk egészségünkre. A dohányzás által okozott egészségkárosodás csillapítása érdekében érdemes az alábbi tanácsokat követni: 

  • Gondoskodjunk a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásról, hiszen ennek hiányában szervezetünk nem képes bizonyos tápanyagokat hasznosítani, és megfelelően regenerálni sejtjeinket.
  • A stressz kezelése szintén kulcsfontosságú, ugyanis a dohányzás és a stressz által felszabadult szabad gyökök tovább károsítják szervezetünket, és súlyosbítják a dohányzás káros hatásait.
  • A rendszeres testmozgás nem csak a stressz csökkentésében és hangulatunk fokozásában segít, hanem javítja a vérkeringést és sejtjeink oxigénellátását.
  • A káros anyagok bevitelének csökkentése és a változatos, tápanyagokban és jótékony vegyületekben gazdag étrend egészségünk fokozásának egyik alappillére. Igyekezzünk teljes értékű, antioxidánsokban gazdag ételeket és étrend-kiegészítőket fogyasztani. 

Utóbbival kapcsolatban az alábbi bejegyzésekből tudhatunk meg többet: 

A következő étrend-kiegészítők fogyasztását szintén érdemes megfontolnunk egészségünk védelme és gyorsabb helyreállítása érdekében: 

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://www.heart.org/en/smoking

https://www.cdc.gov/tobacco/stroke

https://www.arthritis.org/joint-pain

https://www.mdpi.com/1422-0067/

https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17976422/

https://www.thelancet.com/PIIS2213-8587

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17573335/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3003263/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3673399/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6369639/

https://www.cdc.gov/reproductivehealth/

https://journals.plos.org/plosone/

https://www.cancer.org/tobacco/



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 845 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute