Vitiligo, a rejtélyes bőrbetegség - Tünetek, fotók, kezelési módok

A vitiligo a föld lakosságának körülbelül 1 százalékát érinti. Nézzük, hogy mit jelent ez a betegség, miről lehet felismerni, és van-e rá bármilyen gyógymód!

Mit jelent pontosan a vitiligo?

A vitiligo egy bőrbetegség, amely során a melanint termelő sejtek elpusztulnak vagy nem tudnak megfelelő mennyiségű melanint termelni. Ennek a folyamatnak a hatására a betegek bőre helyenként elveszíti a színét, fehér foltok alakulnak ki rajta.

A bőr színének megváltozása szinte bárhol megjelenhet, beleértve:

  • napnak kitett bőrfelületeket, mint a láb, a kéz és az arc
  • a száj, illetve a nyálkahártya
  • orrlyukak
  • nemi szervek
  • szem
  • fül

Vitiligo esetén, ha olyan bőrfelület érintett, ahol haj van, akkor megfigyelhető a haj szürkülése, fehéredése is.

Fontos tudni, hogy szakemberek szerint a vitiligo nem fertőző betegség, még annak ellenére sem, hogy a test bármely részén kialakulhat.

Melyek a vitiligo tünetei?

A vitiligo elsődleges tünete a bőrön megjelenő fehér folt. Maga a folt lehet kicsi vagy nagy, de a mintázatában is megfigyelhetünk különbségeket:

  • Szegmentális: a fehér foltok általában kisebbek, megjelenhetnek egy helyen, de a testen szétszórva is. Jellegzetessége, hogy ilyenkor inkább csak a test egyik oldalára koncentrálódnak az elváltozások, sokszor a folyamat egy év után magától leáll.
  • Nem szegmentált vagy általános: ez gyakoribb, mint a szegmentális. Ebben az esetben a fehér foltok szimmetrikusan jelennek meg a test mindkét oldalán, és a test bármely pontján hatással lehetnek a pigment sejtekre.

A szakemberek megfigyelték, hogy a vitiligóban szenvedők 75%-ának a kezén, illetve az arcán a leggyakoribb a pigmentvesztés, de nem kizárt a tünet a hónaljban vagy akár az ágyék körül.

A vitiligo kialakulása – Mi az, ami növeli a kialakulás kockázatát?

Ma még nem ismert pontosan, hogy mi okozza a vitiligót, annyit azonban megfigyeltek, hogy a betegség nem öröklődik, ugyanis a legtöbb érintett beteg családjában korábban nem fordult elő hasonló. A szakemberek szerint azonban az autoimmun betegségek, valamint a családban korábban jelen lévő vitiligo növelheti a kialakulás kockázatát.

Vannak szakemberek, akik úgy vélik, hogy a vitiligo autoimmun betegség, amely során a szervezet megtámadja a saját sejtjeit, de a módja egyelőre még nem ismert. Annyit azonban megfigyeltek, hogy azok, akik vitiligóban szenvednek, vele egyidejűleg valamilyen autoimmun betegség is jelen van a szervezetükben.
A leggyakrabban az alábbiakat jegyezték fel:

  • szkleroderma
  • lupus
  • pajzsmirigygyulladás
  • pikelysömör
  • foltos hajhullás, kopaszodás
  • 1-es típusú cukorbetegség
  • veszélyes vérszegénység, B12-vitamin felszívódásának zavara
  • Addison kór
  • reumás ízületi gyulladás

A szakemberek megfigyelték, hogy az alábbi események következményeként is kialakulhat a vitiligo:

  • súlyos leégés
  • vágás, sérülés
  • toxinoknak, vegyszereknek való kitettség
  • állandó, nagy mértékű stressz


Milyen szövődményei lehetnek a vitiligónak?

Jó hírnek számít, hogy a vitilgónak csak ritkán vannak fizikai mellékhatásai. A legfontosabb, amivel ilyenkor tisztában kell lenni, hogy a bőr könnyebben leéghet, ezért magasabb faktorú bőrvédő készítmények alkalmazása javasolt.

A pszichológiai hatások azonban már sokkal jelentősebbek. A megfigyelések alapján a szakemberek úgy látják, hogy az érintettek több, mint 50%-a számol be negatív hatásokról, amelyek elsősorban az emberi kapcsolataikat érintik. Ugyancsak problémát jelent számukra az, hogy feldolgozzák a helyzetet, kezeljék az állapotukkal kapcsolatos bizonytalanságot.

A betegek a legtöbbször arról számolnak be, hogy nem szívesen végeznek fizikai tevékenységet, nem szeretnek nyilvános rendezvényeken részt venni, állapotuk miatt csúnyának érzik magukat, emiatt elhatalmasodhat rajtuk a szorongás, illetve súlyosabb esetben a depresszió.

Ha ilyen helyzetbe kerülünk, akkor fontos, hogy szakértői segítséget vegyünk igénybe, hogy az állapotunk ellenére minél előbb visszatérhessünk a megszokott életünkhöz.

Hogyan kezelhető a vitiligo?

A vitiligo kezelésének célja a bőr színegyensúlyának helyreállítása. A kezelések célja lehet a pigmentek hozzáadása, illetve esetleges eltávolítása. A kezelési lehetőségeket mindig az adott személy állapota határozza meg, amely során figyelembe veszik a foltok helyét, kiterjedését, illetve az elhelyezkedésüket.

A vitiligo kezelése hosszú távú dolog. Előfordulhat, hogy akár 3 hónapot is kell várni arra, hogy bármilyen eredmény látszódjon. A kezelőorvos javasolhat speciális krémeket, amelyek segíthetnek a kezdeti időszakban a bőr színének visszaállításában, valamint a foltok növekedésének megakadályozásában. Ezen kívül rendelkezésre állnak még gyógyszerek, mint például szteroidok vagy antibiotikumok, amelyekkel a vitiligo kezelhető. Ha érintettek vagyunk, akkor mindenképpen forduljunk szakorvoshoz, akit tájékoztat bennünket a további lehetőségekről.

Fontos, hogy ne hanyagoljuk el a vitiligo lelki oldalát sem, hiszen ahogy korábban is említettem, sajnos sok esetben ezzel a nehezebb megküzdeni. Ne féljünk felkeresni egy pszichológust, aki támogat bennünket abban, hogy minél előbb a megszokott módon folytathassuk az életünket, illetve lehetőségünk van arra is, hogy támogató közeget keressünk. Nézzünk körül, hogy a környékünkön szerveződött-e olyan közösség, amely összefogja az érintetteket. Ha találunk ilyet, akkor ez sokat segíthet abban, hogy elfogadjuk önmagunkat, támogassunk másokat, és erősebbé váljunk.

Az orvosi kezelések mellett van lehetőségünk arra, hogy természetes étrend-kiegészítőkkel támogassuk szervezetünket. Az alábbiakban olyan javaslatokat gyűjtöttem, amelyek segítségünkre lehetnek ebben.

Megfigyelések szerint a vitiligo több esetben kapcsolatba hozható a pajzsmirigy rendellenes működésével. Az algakivonatok támogatják a pajzsmirigy működését, illetve a méregtelenítési folyamatokat, ezért az IMUNEX étrend-kiegészítő jó választás lehet. Az IMUNEX kapszula 5 féle mikroalgát tartalmazó készítmény, a benne található mikroalgákban a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek és más mikrotápanyagok bioaktív formában vannak jelen, azaz fehérjéhez kötve, így felszívódásuk az emberi szervezetben hatékonyabb, mint a legtöbb mesterséges multivitamin készítményben lévő összetevőnek.

A IMUNEX mellett érdemes még megismerkedni az ElektronyK+ elektrolit porral, amely ásványi anyagok és nyomelemek bevitelét biztosító étrend-kiegészítő italpor, valamint a kurkumát tartalmazó Kurkunex étrend-kiegészítő kapszulával. A kurkuma hatóanyaga a kurkumin, a természet egyik legerősebb gyulladáscsökkentő vegyülete. Fontos tudni róla, hogy önmagában nehezen szívódik fel, ezért szükségesek mellé olyan anyagok is, mint például a fekete bors kivonata, a cink vagy a B6-vitamin, amelyek hozzájárulnak a kurkumin még jobb hasznosulásához a szervezetünkben. Az KURKUNEX kapszula mindezeket a gyógynövényeket koncentráltan tartalmazza.

Szakemberek vitiligo esetén javasolják még a fényérzékenység csökkentését, amelyhez a béta-karotin, a C-, a E-, az D-vitamin, a szelén, a réz és a cink, valamint a B-komplex vitaminok is hozzájárulhatnak.

Források:
https://www.healthline.com/health/skin-disorders/vitiligo-pictures 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5076546/ 
https://www.nih.gov/news-events/news-releases/scientists-implicate-gene-vitiligo-other-autoimmune-diseases 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5076546/ 
https://vitiligosupport.org/ 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 845 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute