Hogyan csillapíthatjuk a bárányhimlő tüneteit természetesen?

A bárányhimlőn legtöbben még gyermekkorban átesünk, ám felnőttkorban is kialakulhat a betegség. Lássuk, hogyan segíthetjük a felépülést!

Bárányhimlős gyermek Mikulásjelmezben. Hogyan csillapíthatjuk a bárányhimlő tüneteit természetesen?

Mi az a bárányhimlő?

A bárányhimlő egy olyan fertőző betegség, amelyet a herpeszvírusok családjába tartozó varicella-zoster vírus okoz. Jellegzetes tünete a bőrön hólyagszerű, viszkető kiütések megjelenése, valamint a láz. A bárányhimlő leggyakrabban gyermekeknél fordul elő, de olyan felnőtteket is érinthet, akik még soha nem szenvedtek a betegségben, illetve nem kaptak védőoltást ellene. A bárányhimlő okozta kiütések általában körülbelül egy hétig tartanak, és tüneteit vény nélkül kapható gyógyszerekkel hatékonyan kezelhetjük otthon. A vírus terjedésének megelőzése érdekében fontos, hogy a fertőzött személy ne érintkezzen másokkal, különösen terhes nőkkel és legyengült immunrendszerű társainkkal.


Milyen tünetekkel jár a bárányhimlő?

A bárányhimlő leggyakoribb tünetei közé tartozik a hólyagszerű, viszkető, könnyen sebesedő bőrkiütés, a láz és a fáradtság. A betegség ideje alatt sokan tapasztalnak ezeken felül fejfájást, torokfájást és étvágytalanságot. Súlyos esetekben a bárányhimlő szövődményeként tüdőgyulladás vagy agyvelőgyulladás alakulhat ki, ezért súlyos, hosszú ideig fennálló tünetek esetén forduljunk orvoshoz a komolyabb panaszok elkerülése érdekében.

Hogyan terjed a bárányhimlő?

A bárányhimlőt okozó vírus a hólyagos kiütésekkel, vagy az azokból származó folyadékkal való érintkezéssel, illetve a fertőzött személy tüsszentésével és köhögésével a levegőbe jutva terjed. Az inkubációs időszak, tehát a vírussal való érintkezés és a tünetek megjelenése közötti idő körülbelül két hét. A bárányhimlős betegek egy-két nappal a kiütések megjelenése előtt már megfertőzhetnek másokat, egészen addig, amíg az összes hólyag be nem gyógyul. A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében rendkívül fontos, hogy ne érintkezzünk a fertőzött személlyel, illetve kerüljük az egy légtérben való tartózkodást.

Kire jelent veszélyt a bárányhimlő?

Azoknál, aki soha nem voltak bárányhimlősek, vagy nem részesültek védőoltásban, fennáll a megfertőződés veszélye. A csecsemők, kisgyermekek, várandós nők, időskorúak, illetve azok, akik bizonyos, az immunrendszert érintő panaszoktól szenvednek nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

Hogyan segíthetjük a bárányhimlőből való felépülést otthon?

A tápanyagokban gazdag táplálkozás, a megfelelő folyadékbevitel és az elegendő alvás kulcsfontosságú a mihamarabbi felépüléshez. Az enyhébb lefolyású bárányhimlő tüneteit otthon is könnyedén kezelhetjük. Sokan alkalmaznak vény nélkül kapható láz-és fájdalomcsillapítókat és viszketést enyhítő krémeket, illetve vannak, akik a természetes készítmények alkalmazását részesítik előnyben. A következő bejegyzésben bővebben olvashatunk ezekről: 

A fentieken túl a következőket ajánlott betartani a kezelés hatékonyságának fokozására illetve az esetleges szövődmények elkerülése érdekében:

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK448191/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27188665/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK279621/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35516250/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4837971/

Fotó: Marta Wave



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 845 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute