A lisztérzékeny betegek diétája – 1 hetes mintaétrenddel

A lisztérzékenység, vagyis a cöliákia nem gyógyítható autoimmun betegség. A tünetek azonban megfelelő diétával kordában tarthatók. Mutatom, mire figyeljünk!

A lisztérzékenység, vagy más néven cöliákia egy meg nem szüntethető autoimmun betegség. Ha a betegség diagnosztizálásra került, akkor a legtöbb, amit tehetünk, hogy olyan speciális diétát tartunk, amely során teljesen kiiktatjuk étrendünkből a glutént tartalmazó ételeket. Ha valaki ugyanis lisztérzékenységben szenved és továbbra is glutént fogyaszt, akkor megnöveli annak a kockázatát, hogy a szervezetében kialakuló autoimmun reakció károsítja a vékonybél nyálkahártyáját. Ennek eredményeképpen pedig a vékonybél nem tudja megfelelő felszívni a tápanyagokat az élelmiszerekből. A gluténmentesség megakadályozza ezt az autoimmun folyamatot, így a vékonybél képes regenerálódni.

A lisztérzékenység jellemző tünete a hasmenés, a hasfájás, emésztési zavarok, fáradtság, fejfájás és az indokolatlan fogyás. Szakemberek bebizonyították, hogy a gluténmentes étrend legalább egy éven át tartó követése, a cöliákiában szenvedők több mint 90% -ánál jelentősen javítja az életminőséget. A bélrendszeri tünetek, mint például a hasmenés, a megfigyelések alapján már egy-két napon belül elmúlnak, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy átlagosan egy hónapba telik, mire a bélmozgások, a puffadás és hasi fájdalom enyhül.

Gluténmentes diéta előnyei

Javítja a tápanyagok felszívódását

A lisztérzékenységben szenvedőknél gyakori a tápanyaghiány, mivel a vékonybél nyálkahártyája sérült, így az elfogyasztott élelmiszerekben lévő tápanyagok nem tudnak megfelelően felszívódni. A leggyakrabban vas, kalcium, magnézium, cink, B12-vitamin, niacin, riboflavin és folsav, valamint A-, D-, E- és K-vitamin hiánya a jellemző.

Felnőttek esetében a cöliákia legismertebb jele a megmagyarázhatatlan vashiányos vérszegénység.

Sajnos ilyen esetben nem mindig megoldás, hogy étrend-kiegészítőket fogyasztunk, mert a sérült vékonybél miatt azok sem tudnak megfelelően felszívódni. Ezért első lépésben a kiváltó okot kell megszüntetni, azaz kerülni kell a glutént, hogy a vékonybél regenerálódhasson, és a tápanyagok felszívódhassanak. Kimutatták, hogy a gluténmentes étrend követése hat-tizenkét hónapon belül, akár kiegészítés nélkül is, elegendő mértékben javítja a belek állapotát, így csökkenti a vashiányos vérszegénységet.

Javítja a termékenységet

Sajnos a cöliákiában szenvedő nők esetében magasabb a meddőség, és nagyobb a vetélés kockázata. Szakemberek úgy gondolják, hogy a glutén által kiváltott autoimmun válasz lehet a felelős ezért. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a szigorú, gluténmentes étrend betartása javíthatja a termékenységet, és csökkentheti a vetélések kockázatát.

Csökkentheti a rák kockázatát

Szakemberek szerint a lisztérzékenységben szenvedők körében háromszor nagyobb a non-hodkin-limfóma nevű rákbetegség kockázata, amely a nyirokrendszert támadja meg. Bár a kutatók további vizsgálatokat tartanak fontosnak, azonban számos tanulmány kimutatta, hogy a cöliákia korai diagnosztizálása, és a gluténmentes étrend követése csökkentheti ezt a kockázatot.

Csökkentheti a csontritkulás kockázatát

A kezeletlen lisztérzékeny betegek nagyjából 75%-ának alacsonyabb a csontsűrűsége, ezért náluk jelentős a csontritkulás kialakulásának kockázata. Ennek oka lehet a rossz kalcium- és D-vitamin-felszívódás, valamint a fokozott gyulladás, amely megzavarja a csontépítési folyamatot. A kutatások azt mutatják, hogy a cöliákia korai diagnosztizálása, és a gluténmentes diéta megkezdése segíthet csökkenteni a csontritkulás kialakulásának kockázatát, valamint megállítani a csontritkulás folyamatát.

Lisztérzékeny betegek számára ajánlott ételek

Állati fehérjék: marhahús, csirke, tejtermékek, tojás, vadhús, bárány, sertéshús, tenger gyümölcsei és pulyka

Zsírok és olajok: avokádó, kókuszolaj, olajbogyó, szilárd zsírok és vaj

Gyümölcsök és zöldségek: frissen, fagyasztva, szárítva vagy konzervként

Gluténmentes gabonafélék és álgabonák: amarant, hajdina, kukorica, köles, quinoa, rizs, cirok, teff és vadrizs

Gyógynövények és fűszerek: minden friss és szárított gyógynövény és fűszernövény gluténmentes, és bőségesen fogyasztható

Hüvelyesek: bab, lencse, borsó és szója

Dió és másféle magvak: bármilyen típus, beleértve a mandulát, kesudiót, chia magot, lent, pekándiót, tökmagot, fenyőmagot és diót

Ma már nagyon sok gluténmentes termék kapható a boltokban. Vásárolhatunk gluténmentes kenyeret, gabonapelyheket, lisztet, kekszet, tésztát és más pékárukat is.


Lisztérzékeny betegek számára kerülendő ételek

A lisztérzékeny diéta során kerüljük az olyan összetevők fogyasztását, mint: a búza, a tönkölybúza, a durum, az alakor vagy más néven egyszemű búza, a tönkebúza vagy más néven kétszemű búza, a graham, a farro, valamint az ezekből készült lisztek. Érdemes elkerülni továbbá a búzadara, a búza bogyó, a búzacsíra, a búzakorpa, az árpa, a rozs és a trikitálé fogyasztását is.

Ennek megfelelően a kerülendő ételek listájára felkerül minden, amihez a fenti alapanyagok felhasználásra kerülnek. Például az alábbiak:

Pékáruk: bagel, keksz, kenyér, kukoricakenyér, palacsinta, croissant, fánk, lapos kenyér, liszttorta, francia pirítós, muffin, naan kenyér, palacsinta, pita kenyér, burgonyakenyér és gofri.

Desszertek: brownie és egyéb sütemények, péksütemények és néhány cukorka.

Tészta: kínai sült tészta, kuszkusz, gombóc, tojásos tészta, gnocchi, ramen tészta, ravioli, soba tészta, udon tészta és búzatészta.

Snack: sütemények, graham kekszek és perecek.

Néhány ital: sör és más malátás italok.

Egyéb ételek, mint például: zsemlemorzsa, kruton, búzaliszt, árpaliszt, rozsliszt, maláta aroma/kivonat, panko morzsa, liszttel sűrített mártások, szójaszósz, liszttel készült töltelék, és bármi, ami liszttel van bevonva, például csirkehús vagy tempura, ami egyfajta palacsintatészta.

Mindezeken felül a lisztérzékenyeknek nagyon elővigyázatosnak kell lenniük, mert sajnos olyan helyen is találkozhatnak gluténnel, ahol nem is számítanak rá. Például sok étteremben ugyanazokat az edényeket használják a gluténmentes ételek elkészítéséhez, mint a glutént tartalmazó ételekhez, ezért az összetevők átkerülhetnek a gluténra érzékenyek ételeire is (pl. sült krumpli esetében). Ezen felül vannak rejtett glutént tartalmazó ételek is, mint például a barna riszszirup, ahol gyakran árpamalátát használnak a készítéshez, a fagylaltok és joghurtok, a húspótlók, a fűszerek vagy a félkész, előre csomagolt ételek.

Egy hetes mintaétrend lisztérzékenyek számára

Hétfő

Reggeli: avokádókrémes gluténmentes pirítós

Ebéd: parmezános halpogácsa friss salátával

Vacsora: vöröslencsés falafel grillezett cukkinivel

Kedd

Reggeli: natúr görög joghurt szeletelt gyümölccsel, dióval és mézzel

Ebéd: kéksajtos spenótsaláta grillezett csirkemellel

Vacsora: csirke taco pirított paprikával és hagymával, kukoricatortilla, friss bab és salsa

Szerda

Reggeli: kemény tojás friss gyümölccsel és mandulával

Ebéd: lazacos-diós gluténmentes penne

Vacsora: Sült csirke lencse tésztával, marinara mártással és sült zöldségekkel

Csütörtök

Reggeli: gyümölcsturmix natúr görög joghurttal

Ebéd: csőben sült karfiol

Vacsora: gluténmentes tócsni

Péntek

Reggeli: gluténmentes rizskása friss gyümölcsdarabokkal

Ebéd: spenót saláta quinoával, csicseriborsóval, zöldségekkel és olívaolaj öntettel

Vacsora: gluténmentes császármorzsa

Szombat

Reggeli: sárgarépás-füstöltsajtos szendvicskrém gluténmentes pirítóssal

Ebéd: gluténmentes pizza

Vacsora: sült lazac párolt zöldségekkel és barna rizzsel

Vasárnap

Reggeli: Omlett gombával, paprikával és hagymával, valamint egy kis darab gyümölccsel

Ebéd: vegetáriánus chili, cheddar sajttal, zöldhagymával és avokádóval

Vacsora: sült marhahús burgonyával, sárgarépával és hagymával

Forrás:
https://www.healthline.com/nutrition/gluten-free-diet 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22493548 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26109797 
https://www.healthline.com/nutrition/how-to-read-food-labels 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3482575/ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017515/ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26309349 

 

 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute