Viselkedési és kognitív problémák? Lehet, hogy az aszpartám a hibás

Több kutatás is beszámolt már az aszpartám agyunkra gyakorolt egészségromboló hatásairól. Lássuk mik ezek és miért ajánlott elkerülnünk ezt a mesterséges édesítőszert! 

Kislány a fejét fogja. Viselkedési és kognitív problémák? Lehet, hogy az aszpartám a hibás

Mi az az aszpartám?

Az aszpartám egy mesterségesen előállított édesítőszer, mely összetételét tekintve fenilalaninból, aszparaginsavból és metanolból áll. A fenilalanin fontos szerepet játszik a neurotranszmitterek szabályozásában, az aszparaginsav központi idegrendszert stimuláló hatással bír, míg a metanol fogyasztást követő átalakulása során formaldehid, vagy más mérgező és potenciálisan rákkeltő vegyületek keletkezéséhez járulhat hozzá. 

A mesterséges édesítőszerek, köztük az aszpartám is régóta foglalkoztatja a kutatókat. Számos tanulmány beszámolt már róla, hogy az aszpartám neurológiai, viselkedési zavarokat is okozhat. Ide tartozik a fejfájás, az alvászavarok, illetve a görcsös rohamok is. Ezek összefüggésben állhatnak a katekolamin neurotranszmitterek, mint például az adrenalin, a noradrenalin és a dopamin agyi koncentrációinak rendellenes megváltozásával is.

Miért ennyire káros az aszpartám?

Az aszpartám egyik alkotóeleme, a fenilalanin képes áthatolni a vér-agy gáton és megzavarhatja a neurotranszmitterek működését. Ezen felül az aszpartám egy kémiai stresszor, ami növelheti az agy sérülékenységét az oxidatív stresszel szemben. Tudósok szerint ezek a tényezők negatív hatással lehetnek a tanulásra, az érzelmekre, illetve viselkedési és kognitív problémákat is okozhatnak.

Egy egy hetes kutatás beszámolói szerint a hét napon át aszpartámot fogyasztó résztvevők a vizsgálat végére nem csak ingerlékenyebbek lettek, hanem gyakoribbá váltak a depresszióra is jellemző tünetek, mint például a levertség, illetve a mentális teszteken is rosszabbul teljesítettek. 

Egy másik tanulmány szerint a mesterséges édesítőszereket tartalmazó üdítőitalok megzavarják a bélflórában található jó és rossz baktériumok egészséges arányát, az agy antioxidáns-egyensúlyát, illetve megnövelik a memóriakárosodás, a demencia, az infarktus, az agyvérzés és az agyérgörcs kockázatát is. További hatások lehetnek az anyagcserezavarok, a súlygyarapodás és akár a 2-es típusú cukorbetegség is.

A mesterséges édesítőszereket, köztük az aszpartámot is környezetszennyező anyagokként azonosították, melyek beszivároghatnak a felszíni és felszín alatti vizekbe, illetve az ivóvízbe is. 

Saját tudtunk nélkül aszpartámot fogyasztunk? 

Sajnos sokan nincsenek tisztában az aszpartám káros neurológiai hatásaival, így cukorbetegség vagy fogyókúrák miatt tudatosan döntenek az aszpartámot és más káros, mesterséges édesítőszereket tartalmazó, “cukormentes”, “diétás” és “mentes” ételek fogyasztása mellett. 

Ez a rendkívül káros vegyület számos olyan késztermékben is megtalálható, melyek nem kifejezetten a cukorbetegek vagy diétázók számára készültek. Az aszpartám megbújhat rágógumikban, csokoládékban és szénsavas, illetve rostos italokban is. Ezen termékek közül megannyi nem csupán a cukor helyettesítésére szolgáló aszpartámot, hanem azon felül magát a cukrot és további egészségromboló adalékanyagokat is tartalmaz. Sokan, iskolás korú, még fejlődésben lévő gyermekeket is beleértve, nem olvassák az összetevők listáját, így nem tudják, hogy milyen káros anyagokat visznek be szervezetükbe, vagy nincsenek tisztában azok az agy egészségére gyakorolt hatásaival. 

Mit kerüljünk még?

Nem csak az aszpartám túlzott fogyasztása eredményezhet komoly egészségkárosodást. Más mesterséges édesítőszerek is potenciálisan magukban hordozzák különböző betegségek kialakulásának kockázatát, melyek közül számos maradandó károsodással is járhat. Ezek a teljesség igénye nélkül a következők:

  • Aceszulfám-K
  • Advantám
  • Szacharin
  • Szukralóz
  • Neotám

Mit fogyasszunk aszpartám helyett?

Aszpartám és más egészségromboló, mesterséges édesítőszerek helyett fogyasszunk természetes édesítőszereket tartalmazó ételeket és tegyük azt mértékkel. Az alacsony glikémiás indexű eritrit vagy xilit (más néven nyírfacukor) egészségesebb választás lehet cukorbetegek vagy ketogén diétát követők számára. Ha pedig tápanyagokban gazdag, természetes alternatívát keresünk életünk megédesítésére, a Bilbo Fehér Méz vagy a Mannavita Kanadai Juharszirup mértékletes fogyasztása kiváló módja ennek. 

Új étrend-kiegészítő fogyasztása és meghatározó életmódbeli változtatások előtt konzultáljunk szakorvosunkkal! 


Források:

https://www.nature.com/articles/1602866

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24700203

https://ipccs.org/stroke-dementia-aspartam

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23280025/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29132732/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30257473/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute