10 étel, ami migrént okozhat!

Lüktető fejfájás, hányinger, fényérzékenység, ezek a migrén tünetei. Sokan nem is gondolnák, hogy bizonyos ételek is kiválthatják a rohamot. Nézzük, melyek ezek!

A migrén sokkal gyakrabban kínozza a hölgyeket, mint az urakat. Vannak olyan jellemző tünetek, amelyek akár napokkal előbb is jelezhetik a migrénes roham közeledtét. Akik gyakran küzdenek vele, ők már jól ismerik ezeket a jeleket, akik pedig még nem tapasztalták meg a migrént, azoknak hasznos az alábbiakat szem előtt tartani.

A migrénes rohamot előre jelezheti például a néhány órán keresztül tartó hangulatingadozás, fáradtság, ásítási kényszer, hangérzékenység, fokozott étvágy és székrekedés. Bár ezek a tünetek más egészségügyi problémákhoz is kapcsolódhatnak, mégis azoknál, akik gyakran élnek át migrénes rohamot, megfigyelhető a jelenlétük.

A migrén jellemzően lüktető, féloldali, halántéknál jelentkező fejfájás. Néha a fájdalom érezhető a homloktájon és a szemek környékén is. A fájdalom és a panaszok általában nyugalmi állapotban, valamint sötét környezetben csökkennek. Maga a migrénes roham egy-két órás időtartamtól egészen egy-két napos időtartamig is terjedhet.

A migrén kiváltó okai között a szakemberek megemlítik a hormonális változásokat, a stresszt, a kimerültséget, a környezeti tényezőket, illetve az elfogyasztott ételeket. Ma a utóbbira koncentrálunk, azaz megnézzük, hogy melyek azok az ételek, amelyek migrént okozhatnak.

Mely ételek válthatnak ki migrénes rohamot?

1.Koffein

Sajnos a túl sok koffein, illetve a koffein megvonása is okozhat migrénes rohamot az arra érzékenyeknél. A szakemberek nem csak a kávé fogyasztását sorolják ide, hanem úgy gondolják, hogy bármilyen más koffein tartalmú ital vagy étel elfogyasztása is panaszokat okozhat. Ezek alapján ide tartoznak a koffein tartalmú teák, az energiaitalok, de még az étcsokoládé is.

2.Mesterséges édesítőszerek

A szakemberek úgy gondolják, hogy a mesterséges édesítőszerek, különösen az aszpartám, szintén felelőssé tehető a migrénes rohamok kialakulásáért. Felhívják a figyelmet arra, hogy nem csak az apró kis édesítőtabletták tartalmaznak mesterséges édesítőszert, hanem számos feldolgozott élelmiszer összetevői között is találhatunk ilyen adalékanyagokat. Ha hajlamosak vagyunk migrénre, akkor vásárlás előtt alaposan nézzük át az összetevők listáját, illetve kerüljük a „light” felirattal ellátott termékeket.

3.Alkohol

Egy tanulmány szerint a résztvevők 35%-a jelölte meg az alkoholt, mint a migrén elsődleges kiváltó okát. Közülük is 77% mondta azt, hogy az alkoholos italok közül a vörösbor jelenti a legnagyobb kockázati tényezőt. A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy az alkohol azért növeli a migrén kialakulásának kockázatát, mert vizet von el a szervezetből, a kiszáradás pedig hozzájárul a fejfájás, adott esetben a migrén kialakulásához.


4.Csokoládé

Bármilyen nehéz is beismerni, de aki érzékeny és hajlamos migrénes rohamokra, annak nagyon óvatosnak kell lennie a csokoládé fogyasztásával. Egy tanulmány szerint a csokoládé a kiváltó okok között a 2. helyen áll, ugyanis koffeint és béta-feniletilamin is tartalmaz, amely egyes embereknél fejfájást okozhat.

5.Pácolt, füstölt húsok

A pácolt, füstölt húsok esetében, mint például a sonka, a kolbász és a virsli, a gyártók nitrátoknak nevezett tartósítószert alkalmaznak a szín és az íz megőrzése érdekében. Szakemberek szerint ez az összetevő is kiválthat migrénes rohamot az arra érzékeny embereknél.

6.Sajtok

A sajtok közül elsősorban azok tartoznak a kockázati csoportba, amelyeket hosszú időn keresztül érlelnek. Szakemberek úgy vélik, hogy a hosszú érlelési időszak alatt folyamatosan nő a sajt tiramin tartalma, ami fejfájást és migrént okozhat. Emiatt, ha gyakran szenvedünk migrénes fejfájástól, akkor érdemes korlátoznunk, vagy teljesen kiiktatnunk étrendünkből az olyan sajtokat, mint például a fetasajt, a kék sajt és a parmezán sajt.

7.Pácolt és erjesztett ételek

Bár az erjesztett ételek nagyon jót tesznek az emésztésnek, mégis óvatosnak kell lennünk, ha hajlamosak vagyunk migrénre. Ennek oka, hogy ezek az élelmiszerek is tartalmaznak tiramint, ami az előzőekben leírtak alapján növeli a migrén kialakulásának kockázatát. Nagy mennyiségű tiramint tartalmazhat a savanyúság, a kimcshi, kombucha, a pácolt okra és a pácol jalapeño, ezért ennek fogyasztását érdemes mérsékelni a migrénben szenvedőknek.

8.Túl hideg italok és ételek

Sok ember tapasztal hirtelen fellépő, szúró fájdalmat a homlokánál, amikor például fagyit vagy más hideg ételt, italt fogyaszt. Az ilyen jellegű rövid ideig tartó fájdalomból a szakemberek szerint akkor alakulhat ki migrén, ha felhevült állapotban fogyasztjuk őket, például nyári kánikulában vagy testedzés után.

9.Sós ételek

A sós ételek szintén okozhatnak problémát az arra érzékenyeknél. Nem csupán a sós mogyoróra, illetve a hasonló ropogtatnivalókra kell gondolni, hanem azokra a sós, feldolgozott élelmiszerekre is, amelyek magas nátriumtartalmuk miatt megemelhetik a vérnyomást, valamint fejfájást és migrénes rohamokat okozhatnak.

10.Kelt tészták

Bár nem gyakori, de mégis megfigyelték, hogy az élesztőt tartalmazó ételek, mint például a kelt tészták gyakori fogyasztása is növelheti a migrénes rohamok kialakulásának kockázatát. Szakemberek ezt az élesztő kumarintartalmával magyarázzák, ezért aki hajlamos a migrénre, az próbáljon meg olyan pékárut fogyasztani, amely nem tartalmaz élesztőt.

A migrén kezelése

Migrénes roham esetén a szájon át szedhető fájdalomcsillapítók segíthetnek, azonban ha gyakran szenvedünk tőle, akkor érdemes egy kicsit átvizsgálni az életmódunkat. Ennek legegyszerűbb módja a migrénes napló vezetése. Ez tulajdonképpen olyan, mint táplálkozási napló, amelybe minden nap felírjuk, hogy milyen ételeket és italokat fogyasztottunk, és hogy éreztük magunkat. Ha kitartóak vagyunk, akkor egy idő után szépen kirajzolódik majd, hogy mely ételcsoportok járulnak hozzá a migrénes rohamok kialakulásához.

A gyógyszeres kezelésen kívül alternatív gyógymódok is rendelkezésünkre állnak. Az érintettek beszámolói alapján segíthet elkerülni a súlyos migrénes rohamokat például a masszázsterápia, a jóga és a meditáció. Ezen felül jótékony hatású lehet a magnézium tartalmú étrend-kiegészítők fogyasztása is. A Bioglan Aktív Magnézium por a Bioglan Aktív Magnézium tabletta kiváló természetes és biztonságos megoldás a magnézium pótlására. 

Forrás:
https://www.healthline.com/health/foods-that-trigger-migraines
https://americanmigrainefoundation.org/understanding-migraine/caffeine-and-migraine/ 
https://www.healthline.com/health/aspartame-side-effects
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30565341/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19673897 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute