Parkinson-kór – Melyek lehetnek a korai tünetek?

A Parkinson-kórt nehezen lehet felismerni. A cikkben olyan korai tünetekről lesz szó, amelyek segíthetnek abban, hogy időben felismerjük a bajt!

A Parkinson-kór egy neurológiai mozgászavar, amely azokból az agysejtekből indul ki, amelyek a mozgás irányításáért felelősek. Az agysejtek, vagy más néven neuronok dopamint termelnek. A Parkinson-kór akkor alakul ki, ha a dopamin szintje alacsonnyá válik a szervezetünkben. Bár magát a betegséget nagyon nehéz felismerni, mégis vannak olyan jelek, illetve tünetek, amelyek megjelenése aggodalomra adhat okot. Nézzük, hogy melyek ezek!

Megváltozott kézírás

A Parkinson-kór elsősorban az idősebb korosztályt fenyegeti, és mivel idősebb korban amúgy sem ritka, hogy megváltozik a kézírás, ezért ezt a korai tünetet csak kevesen ismerik fel. Ha változás viszonylag rövid időn belül következik be, akkor érdemes jobban odafigyelni. A Parkinson-kórban szenvedők ugyanis nehezebben tudják irányítani a mozgásukat az agyban bekövetkező változások miatt. Ez pedig megnehezíti az olyan finommotoros készségeket, mint például a kézírás. Jellemző tünet, hogy a kézírás eleinte a megszokotthoz hasonló, majd a terjedelem növekedésével megváltozik. Néhány sor után a betűk egyre kisebbek lesznek, a szavak zsúfoltakká válnak, és az egész írásképre egyfajta összeszűkülés lesz jellemző.

Remegés

Talán ez a legismertebb korai tünete a Parkinson-kórnak. Eleinte csupán az ujjak, esetleg a kéz vagy a láb remeg meg néhányszor. Ezt leginkább az érintett veszi észre, korai fázisban külső szemlélőnek még nem tűnik fel. A betegség előrehaladtával azonban a remegés erősödik, és mások számára is láthatóvá válik.

Alvásproblémák

A Parkinson-kór lehet felelős a megmagyarázhatatlan, indok nélküli mozdulatokért is. Nem ritka a hirtelen, nem szándékos rúgás, csapás, esetleg ágyról való leesés sem. Ezek a kontrollálhatatlan mozgások sok betegnél alvásproblémákat okozhatnak. Ha csak alkalmanként tapasztalunk ilyen jellegű mozgást, akkor nem kell aggódni, ha viszont rendszeresen visszatérnek a mozdulatok, akkor érdemes odafigyelni rájuk.

Lassú és merev mozgás

 A Parkinson-kór főleg az idősebb korosztályt veszélyezteti. Ebben a korban amúgy is nehezen megy a reggeli felkelés, merevnek, lassúnak érezhetjük a mozgásunkat. A Parkinson-kór esetében tapasztalható merevség és lassúság abban különbözik ettől az életkori sajátosságtól, hogy a tüneteket a mozgást irányító idegsejtek károsodása okozza, illetve a tünetek a kezdeti fázis után nem múlnak el, hanem kitartanak akár az egész nap folyamán is.

A Parkinson-kórban szenvedők úgy érezhetik, hogy nem tudják koordinálni a mozgásukat, egyes mozdulatok durvává és irányíthatatlanná válnak, sőt idővel megfigyelhetővé válik a jellegzetes csoszogó járás is.

Halk, rekedt beszédhang

A Parkinson-kór hatással lehet a beszéd módjára is. A betegség korai szakaszában még nem figyelhetők meg drámai változások, csupán annyi, hogy az illető többször suttog, esetleg rekedt hangon beszél. Sokan összekeverik ezeket a tüneteket a megfázáskor tapasztalt tünetekkel. A kettő közötti különbség az, hogy a Parkinson-kór által okozott panaszok nem múlnak el rövid időn belül úgy, mint egy egyszerű megfázás esetén.

Kifejezéstelen arc

A betegség megnehezíti az arc kis izmainak mozgását és irányítását, emiatt a Parkinson-kór korai tünetei közé sorolják a kifejezéstelen arcot és az üres tekintetet. Nem ritka, hogy egy könnyed, családi beszélgetés során is szomorú, komoly arckifejezéssel ül az érintett az asztalnál, annak ellenére, hogy nincs oka rá. A pislogás ritkulása szintén figyelemfelkeltő jel lehet.

Testtartás megváltozása

A testtartás változása szintén a kór korai tünete lehet. Oka a koordinációs képesség és az egyensúly fokozatos elvesztése lehet. Gyakran megfigyelhető, hogy a testtartás hajlott, más szóval görnyedt lesz és úgy is marad. Ez a megváltozott testtartás nem keverendő össze azzal, ha valaki például hátfájás miatt vesz fel egy merev tartást, mert abban az esetben a gyógyulás után képes visszaegyenesedni, míg a Parkinson-kór esetén ez elmarad.

A Parkinson-kór felismerése nem könnyű, mégis fontos, hogy odafigyeljünk önmagunkra, és ha a fenti tünetek közül többet is felfedezünk egy időben, akkor beszéljünk háziorvosunkkal. A korai fázisban csupán apró változásokat tapasztalhatunk, ezért, ha úgy érezzük, hogy a fizikai mozgásunkban vagy a viselkedésünkben megmagyarázhatatlan változások történtek, akkor ne késlekedjünk, mert az időben elkezdett kezelések sokkal eredményesebbek lehetnek.


Forrás:
https://www.healthline.com/health/parkinsons-warning-signs
http://www.parkinson.org/understanding-parkinsons/10-early-warning-signs 
http://nihseniorhealth.gov/parkinsonsdisease/symptomsanddiagnosis/01.html

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute