4 gyógynövény a hormonháztartás kiegyensúlyozására

Vegyünk szemügyre négy, a hormonális egyensúlyra jótékonyan ható, a népi gyógyászatból jól ismert, illetve klinikailag igazolt hatékonyságú gyógynövényt!

Négy barátnő. 4 gyógynövény a hormonháztartás kiegyensúlyozására

A hormonok szerepéről röviden

Az endokrin rendszerben, a különböző mirigyek által termelt hormonok úgynevezett “kémiai hírvivőkként” hatnak, melyek többek között segítik a sejtjeinket a hatékony kommunikációban, illetve más biokémiai folyamatok elindításában és lebonyolításában is kulcsfontosságú szerepük van. Nem túlzás azt állítani, hogy a hormonok testünk endokrin rendszerének alappillérei, hiszen többek között szabályozzák a növekedést, a szaporodáshoz szükséges folyamatokat, az anyagcserét, a testhőmérsékletet, sőt még a hangulatot is. A természetes hormonális változások egész életünk során megfigyelhetők, gondoljunk csak a pubertás során jelentkező mutálásra és a menstruáció kezdetére, vagy akár a terhességre, illetve a menopauzára. 

A hormonok és az endokrin rendszer felelősek szervezetünkben a homeosztázis egyensúlyának fenntartásáért is, így a hormonális egyensúly zavarai, tehát egyes hormonok rendellenesen alacsony vagy magas szintje káros mellékhatásokkal és súlyos szövődményekkel járhatnak. Ezek közé tartozik többek között a gyulladásokat okozó oxidatív stressz kialakulása, a meddőség, illetve a pajzsmirigyet érintő rendellenességek is. 


Egyes gyógynövények hatásai hormonjainkra

A gyógynövényeket hosszú idők óta alkalmazzák a hormonális egyensúly visszaállítására a népi gyógyászatban. Szerencsére ma már nem kell bölcs füvesembereket felkutatnunk, ha megoldást keresünk panaszainkra, hiszen ideális esetben gyógyszerészünk vagy háziorvosunk is el tud látni tanáccsal megfelelő alkalmazásukat illetően. A természetgyógyászat és a nyugati orvoslás szakértői is gyakran növényi hatóanyagokból álló, klinikailag alátámasztott hatékonyságú, magas tisztaságú és minőségű készítményeket javasolnak, legyen szó a változókor tüneteinek enyhítésére alkalmazott vörösheréről, vagy az egyes termékenységi panaszokat orvosolni képes maca porról. 

A természetes, az életkor előrehaladtával fellépő hormonváltozások okozta tünetek kezelésére, illetve a külső tényezőknek vagy mögöttes egészségügyi állapotoknak köszönhetően felborult hormonális egyensúly kiegyenlítésére is alkalmazhatunk szakember által javasolt, gyógynövényalapú készítményeket. Lássunk ezek közül néhányat! 

1. Ashwagandha

A népi és az ayurvédikus gyógyászatban évezredek óta alkalmazott, téli cseresznye és indiai ginzeng néven is ismert ashwagandha (Withania somnifera) számos területen kifejtett hatékonyságát mára már nem csak felhasználói beszámolók, hanem klinikai vizsgálatok is igazolják. Az ashwagandha adaptogén, tehát segít a szervezetnek leküzdeni a stresszt az agy hipotalamusz-hipofízis-mellékvese (HPA) stressztengelyére gyakorolt hatásával. A HPA tengely több hormon termeléséért és kibocsátásáért is felelős, beleértve a stresszhormonként is ismert kortizolt, így szerepet játszik a szervezet stresszre adott válaszában. A kortizol ugyan segít átvészelni a mindennapok, illetve meghatározó események során fellépő stresszt, vizsgálatok szerint azonban gyakran ismétlődő, vagy hosszabb ideig fennálló, krónikusan felborult egyensúlya olyan zavarokkal állhat összefüggésben, mint például a mellékveséket érintő, túl alacsony kortizolszinttel járó Addison-kór, vagy a Cushing-szindróma, melyet a rendellenesen magas kortizolszint jellemez.

Tanulmányok szerint az ashwagandha hatással lehet kortizolszintünkre. Egy 2019-ben, 60 felnőtt bevonásával készült 2 hónapos vizsgálat például arról számolt be, hogy az adaptogén hatású ashwagandha gyökér kivonatának fogyasztása az alvás minőségének javulását, valamint a vér kortizolszinjének és a stressz mértékének számottevő csökkenését eredményezte. 

Azt is fontos megjegyeznünk, hogy az ashwagandha fogyasztása nem csak a kortizol stresszhormonra lehet hatással. Vizsgálatok szerint az ashwagandha az inzulin, a nemi hormonok, valamint a pajzsmirigy-stimuláló hormon szintjét is befolyásolhatja. Utóbbival kapcsolatban egy néhány éve, hipotireózisban, vagyis pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő felnőttek bevonásával készült tanulmány arról számolt be, hogy az agyalapi mirigy által termelt pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) szintje javulhat az ashwagandha rendszeres és megfelelő fogyasztásának köszönhetően.

Tartsuk szem előtt, hogy mint minden készítmény, az ashwagandha is kiválthat mellékhatásokat, így alkalmazását illetően kérjük ki szakértő tanácsát, különösen terhesség és szoptatás esetén, valamint ha autoimmun betegségben vagy pajzsmirigy-betegségben szenvedünk!

Ajánlott termék: Mannavita Ashwarax

2. Fekete kömény

A fekete kömény (Nigella sativa) “fáraók aranya”, “mennyország növénye”, illetve katicavirág néven is ismert, és sokoldalú egészségvédő hatásairól már bővebben beszámoltunk (itt olvasható: Nigella sativa, a fáraók aranya). Azonban a gyógynövény hormonokra gyakorolt hatását is érdemes megismerni, hiszen a növény apró, fekete, antioxidánsokban, fitonutriensekben, timokinonban és más jótékony vegyületekben gazdag magjai természetes megoldást nyújthatnak egyes hormonális panaszainkra.

Számos tanulmány beszámolt már a fekete kömény hormonokra gyakorolt jótékony hatásairól. A női nemi hormonok rendellenes értékeivel összefüggő policisztás petefészek szindróma (PCOS) tüneteinek kezelésében több vizsgálat is hatékonynak találta a fekete köményt. Ezek eredményei szerint a nigella mag az ösztrogén nevű női nemi hormonhoz hasonló hatást is kifejthet. Ennek köszönhetően jelenleg is számos tanulmány vizsgálja azt, hogy a fekete köményből származó, jótékony vegyületekben rendkívül gazdag kivonat szolgálhat-e a sokszor kellemetlen mellékhatásokkal járó hormonpótló terápia (HRT) alternatívájaként az alacsonyabb ösztrogéntermeléssel járó menopauza idején.

Állatokon végzett kutatások szerint a nigella mag kivonata hozzájárulhat a tesztoszteron, az inzulin, a luteinizáló hormon és a pajzsmirigyhormon szintjének optimalizálásához is.

Ajánlott termék: Mannavita Hidegen Sajtolt Fekete Köménymag Olaj

3. Barátcserje

A selyembogyóként és szerzetes paprikaként is ismert barátcserjét, vagy illatos barátcserjét (Vitex agnus-castus) szintén hosszú idők óta alkalmazzák a menstruációs ciklus és a menopauza során fellépő panaszok enyhítésére. Gyakran találkozhatunk vele összetett készítményekben más hormonkiegyensúlyozó gyógynövények kiegészítéseként, ám önmagában is rendkívül hatékony és népszerű. A barátcserje bogyói gazdagon tartalmazzák a diterpenoid nevű vegyületet, ami jótékony hatással lehet a szervezet prolaktin- és dopaminszintjére egyaránt.

A prolaktin rendellenesen megemelkedett szintje a vérben gyakran hozható összefüggésbe a premenstruációs szindróma, vagyis a PMS olyan tüneteivel, mint például a mell és a has területén jelentkező fájdalmak és görcsök. Tudományos beszámolók szerint a barátcserje alkalmazása a prolaktin szintjének csökkentésével hatékonyan enyhítheti a PMS tüneteit. A barátcserje a benne található dopaminergnek és más jótékony vegyületeknek köszönhetően ezen felül a PCOS, vagyis a policisztás petefészek szindróma, a premenstruációs diszfóriás rendellenesség, röviden PMDD, a premenstruációs mastodynia, valamint a változókor tüneteit is enyhítheti, illetve egyes esetekben a női és férfi termékenységi panaszok orvoslásában is hatékony lehet. 

Ajánlott termék: Zafír Barátcserje Kapszula

4. Fürtös poloskavész

A kígyógyökérként és rövidágú poloskavészként is ismert fürtös poloskavész (Actaea racemosa, Cimicifuga racemosa) egy, a fent is említett fekete köménnyel rokonságban álló gyógynövény. A fürtös poloskavész jótékony hatásait már évszázadokkal ezelőtt felfedezték, és a növény népszerűsége ma is töretlen. Jellemzően olyan, a hormonális egyensúllyal összefüggő panaszok kezelésére alkalmazzák, mint például a PMS és más menstruációs rendellenességek, valamint a menopauza egyes tünetei. A kutatók szerint a gyógynövény egészségvédő és -fokozó hatásaiért főként a benne található jótékony vegyületek, köztük az úgynevezett triterpén-glikozidok felelősek.

A fürtös poloskavész emellett a fekete köményhez hasonlóan fitoösztrogénként is működhet, így az ösztrogénhez hasonló hatást fejthet ki szervezetünkben. Azt azonban fontos megjegyeznünk, hogy a fürtös poloskavész hormonális egyensúlyra gyakorolt hatásait és lehetséges mellékhatásait illetően további, átfogó vizsgálatokra van szükség, így e növény alkalmazásával, illetve az esetleges alternatívákkal kapcsolatban kérjük ki szakember véleményét!

A fenti információk tájékoztató jellegűek! A különböző gyógynövények biztonságosak lehetnek egyesek számára, míg másokra veszélyt jelenthetnek. A várandós és a szoptató anyák, a hormonterápián átesők, az endokrin vagy mentális egészségi zavarokkal küzdők, illetve a rákos betegségekben szenvedők minden esetben konzultáljanak orvosukkal a súlyos mellékhatások elkerülése érdkében! Az említett gyógynövények alkalmazása előtt tartsuk szem előtt, hogy a természetes hatóanyagok is kölcsönhatásba léphetnek a már alkalmazott gyógykészítményekkel!

Források:

https://www.niddk.nih.gov/endocrine-diseases

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27051079/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25637159/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31517876/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26068424/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32021735/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28829155/

https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pcos

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33842824/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27247926/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27852303/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31840598/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28243425/

https://www.nccih.nih.gov/health/black-cohosh

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29261886/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31408886/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24499633/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute