Az ételallergia – Mire figyeljünk és mit tehetünk, hogy elkerüljük?

Az ételallergia esetében nem csupán az étel kerülése lehet a megoldás. Mit tehetünk még?

Az ételallergia esetén testünk fokozattan reagál valamilyen ételre. Úgy érzékeli, mint egy külső támadót, aki ellen védekeznie kell. A védekezés pedig nem más, mint egy immunválasz. 

Ételallergia vagy ételintolerancia?

Gyakran összekeverik az ételallergiát és az ételintoleranciát, mert hasonló tüneteket okoz, de ennek ellenére két külön dolgot jelent.

Az ételallergia a szervezet kóros immunválasza, a bevitt táplálék összetevőit a szervezet idegen anyagként kezeli és ellenanyagot termel. Minden esetben megtörténik ez az immunválasz, akár egyetlen falat is okozhat problémát az adott ételből. Jellegzetes tünetei, hogy az arc, a torok azonnal, vagy rövid időn belül megduzzad, csalánkiütés, viszketés, hasfájás, hányinger, súlyosabb esetekben nehézlégzés, szédülés és ájulás is bekövetkezhet.

Az ételintoleranciát pedig az emésztőrendszer működésének zavara váltja ki, azért mert egyes tápanyagokat nem tud megfelelően lebontani. A háttérben bizonyos enzimek hiánya, esetleg csökkent szintje állhat. A tünetek nem azonnal, hanem akár órákkal vagy napokkal később is jelentkezhetnek, általában emésztőrendszeri panaszok, bőrproblémák, esetleg fejfájás formájában.

6 leggyakoribb ételcsoport, ami allergiát okozhat

Annak ellenére, hogy bármelyik étel válthat ki allergiás reakciót, a szakemberek szerint az ételallergiákért 90%-ban az alábbi ételcsoportok tehetők felelőssé.

1.Tehéntej

A tehéntej-allergia elsősorban a kisgyermekeknél okoz problémát, a háromévesnél fiatalabbak 2-2,5%-a érzékeny a tehéntejre. Nem csupán a tehéntej okozhat gondot, ugyanis megfigyelték, hogy a kecsketej a juhtej is válthat ki allergiás reakciókat. A tünetek rendkívül változatosak lehetnek, egészen az enyhe lefolyású bőrreakcióktól a súlyos lefolyású anafilaxiás sokkig terjedhetnek. Akinél felmerül a gyanú, hogy tehéntej-allergiában szenved, neki nem csupán magát a tejet kell kerülnie, hanem a tejet tartalmazó ételeket is.

Kutatások bizonyították, hogy a lakosság körében jóval nagyobb azok aránya, akik önmagukat diagnosztizálják tehéntej-allergiával, mint azok száma, akik orvosilag igazoltan allergiások. Ennek azért van jelentősége, mert így sajnos sokkal többen mellőzik a tej fogyasztását, mint amennyi valóban indokolt lenne. Emiatt gyanú esetén mindig konzultáljuk kezelőorvosunkkal. 

2.Tojás

Csecsemők és kisgyermekek körében a tehéntej után a tyúktojás okozza a legtöbb problémát. Általában fél és egy éves kor között jelentkezik, jellemző tünete lehet az ekcéma. Szerencsére a legtöbb gyermek 5 éves kora körüli időszakra kinövi, így felnőtt korban már nem okoz problémát a számára a tojás fogyasztása.

3. Szója

A szója szintén a kisgyerekeknél okoz elsősorban problémát. Jó hír azonban, hogy a gyerekek nagy része 3 éves korára, de legkésőbb 10 éves korára nagy valószínűséggel kinövi. A szójaallergia jellemző tünetei közé tartoznak a kiütés, viszketés, hasfájás, hasmenés, de súlyos esetben anafilaxiás sokk is kialakulhat. A szójaallergiásoknak különösen figyelni kell az elfogyasztott ételek összetevőire, mert sok esetben csak gondos utánajárás után derül ki, hogy az adott étel szóját is tartalmaz.

4.Búza

A búzaallergia egyfajta káros immunreakciót jelent a búzában és a hasonló gabonákban található fehérjével szemben. A búzaallergia a bőrt, az emésztőrendszert és a légzőrendszert érinti.

5. Dió és mogyorófélék

A földimogyoró-allergia szintén elég korán, kisgyermekkorban jelentkezik. Súlyosságát jelzi, hogy a gyermekek általában nem növik ki felnőtt korukra, így egész életükben figyelniük kell az étkezésükre. A szakemberek olyan súlyos esetekről is tudnak, akiknél már az is problémát okoz, ha egy légtérben tartózkodnak olyanokkal, akik mogyorót esznek.

A mogyoróallergia általában öröklődik családon belül. Tünetei lehetnek vörös foltok, ekcéma, gyomorgörcs, tüsszögés, nehézlégzés, súlyos esetekben fulladás. Már egészen kicsi mennyiség is válthat ki allergiás reakciót, ezért fontos odafigyelni az elfogyasztott ételek összetételére is.


6. Hal és tengeri ételek

A halakra, beleértve a tengeri halakat is, szintén igaz, hogy elkísér egész életen át. Sajnos a kor előrehaladtával nem múlik az érzékenység. Egy kis könnyedség, hogy nem minden esetben igaz, hogy aki allergiás a tengeri halakra, az allergiás lenne az édesvízi halakra is, de azért nem árt óvatosnak lenni. A halallergia által kiváltott reakciók gyakran súlyosak, életveszélyesek.

A kagyló allergia szintén hasonlóan súlyos tüneteket válthat ki és egy egész életen át elkísér.

Mit tehetünk ételallergia esetén?

Jelenleg nincsen gyógymód az ételallergiára. Azon túl, hogy elkerüljük az allergiát okozó ételeket, illetve tudjuk, hogy mit kell tennünk, ha véletlenül mégis a szervezetünkbe került, nem sokat tehetünk. Az egyetlen lehetőségünk, amivel megkönnyíthetjük életünket ételallergiásként az alábbi természetes kezelése egyike lehet.

1.GAPS diéta

A GAPS diéta egy olyan étkezési terv, amelynek célja a bélfal helyreállítása, az immunrendszer erősítése és a méreganyagokkal való túlterhelés megelőzése.

A diéta Dr. Natasha Campbell-McBride nevéhez köthető, általában autoimmun betegségek kezeléséhez köthető. Az étrend célja a nehezen emészthető és a bélflórát károsító élelmiszerek mellőzése, és olyan ételekkel való helyettesítése, amelyek a bélrendszer megerősödik és regenerálódhat.

A diéta alatt kerülni kell a feldolgozott élelmiszereket, a cukrot, a keményítőtartalmú szénhidrátokat, a tartósítószereket, valamint a hagyományos hús és tejtermékeket. Ezek helyett a gyulladást fokozó ételek helyett olyan ételekre koncentrál, amelyek gyógyító hatással vannak az emésztőrendszerre. Ilyenek például a csontleves, a nem keményítőtartalmú zöldségek, az egészséges zsírok és a probiotikumokban gazdag ételek.

2. Emésztőenzimek fogyasztása

Az étkezés során bevitt emésztőenzimek segíthetnek az emésztőrendszernek az élelmiszer teljes lebontásában, így csökkenthetik a kellemetlen tüneteket. A Mannavita Enzima+ egy emésztő enzimeket és más emésztés javító gyógynövény kivonatokat tartalmazó étrend-kiegészítő. Elsősorban abban segít, hogy javuljon az emésztésünk hatékonysága, fokozza az enzim szintet és az enzim termelődést a gyomorban. Ajánlott puffadás, bélgázok, étel allergia, cukorbetegség, máj és epe betegségek, reflux és más emésztőrendszeri gondok esetén.

3. Probiotikumok fogyasztása

A megfelelő minőségű probiotikumok fokozzák az immunrendszer működését és segíthetnek megelőzni az ételallergia kialakulását. Jó választás lehet a Bioglan étrendkiegészítő, ami 20 milliárd hasznos probiotikumot tartalmaz.

4. MSM (metil-szulfonil metán) kiegészítők fogyasztása

Kutatások alapján a metil-szulfonil metán tartalmú étrendkiegészítők fogyasztása hatékony lehet az allergiás tünetek csökkentésében. Az MSM egy szerves kéntartalmú vegyület, amelyet az immunműködés javítására, a gyulladás csökkentésére és a testi szövetek regenerálására használnak. Jótékony hatású lehet allergiás tünetekkel járó emésztési problémák, illetve bőrbetegségek esetén.

5. B5-vitamin fogyasztása

A B5-vitamin támogatja a mellékvese működését, és segíthet az ételallergiás tünetek kezelésében. Fontos szerepe van az egészséges emésztőrendszer működésében és az immunrendszer erősítésében.

6. L-glutamin fogyasztása

Az immunrendszer erőssége jelentős mértékben függ a belek állapotától. Ha bélflóránk rendben van, akkor az immunrendszerünk is erős marad, képes védekezni a külső támadások ellen. Ha viszont nem megfelelő az életmódunk, például sok stressz ér bennünket, esetleg nem megfelelően táplálkozunk, akkor a beleinkben elszaporodhatnak a rossz baktériumok, illetve sérülhet a bélflóra. Ebből következően az immunrendszer is meggyengül. A belekben található rossz baktériumok elkezdik támadni a bélfalakat, amik súlyos esetben meg is sérülhetnek, így olyan anyagok juthatnak át rajtuk, amelyek például allergiát is okozhatnak. Az L-glutamin támogatja a bélfalakat, megerősíti őket, így segíthet megelőzni az allergiát.

Források: 
https://draxe.com/health/food-allergy-symptoms/#What_Are_Food_Allergies 
http://www.doctor-natasha.com/dr-natasha.php 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 851 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute