Béltisztítás otthon – Mire kell odafigyelnünk?

Sokan megkérdőjelezik a béltisztítás fontosságát, pedig a megfelelően működő bélrendszer számos betegség kialakulásának kockázatát csökkenti.

A mai modern világban az emésztési problémákkal küzdők száma folyamatosan növekszik. Hiába találunk egyre több információt, akár konkrét étrendkiegészítőt is, ha nem megfelelően alkalmazzuk őket, akkor sajnos nem segítenek.

A legfontosabb, hogy első lépésként az életmódunkat kell átvizsgálnunk. Ha nem megfelelően étkezünk, akkor hiába fizetünk több ezer forintot a különböző béltisztító szerekért, nem érünk el velük semmit, mert ugyanúgy szennyezzük a szervezetünket.

Bélrendszerünkre a legnagyobb veszélyt a modern életvitelnek köszönhetően elterjedt gyorséttermi ételek, előre csomagolt, félkész- és készételek, fagyasztott élelmiszerek és a rengeteg finomított szénhidrátot tartalmazó ételek jelentik.

Az ilyen ételcsoportok például rengeteg tartósítószert és egyéb adalékanyagot tartalmaznak, melyek lerakódhatnak a bélrendszerben, így csökkenthetik a bélfalak rugalmasságát és előidézhetik az olyan emésztőrendszeri problémákat, mint a székrekedés, az irritábilis bél szindróma vagy akár az áteresztő bélszindróma.

Sokan megkérdőjelezik azt, hogy a bélrendszert meg kell-e tisztítani. A bélrendszer tudja a dolgát, ezért inkább úgy fogalmaznék, hogy nem megtisztítani kell a bélrendszert, hanem támogatni abban, hogy minél hatékonyabban végezhesse a feladatát. Nézzük, hogy mivel tudjuk ebben segíteni!

Étrendbeli változtatások a bélrendszer segítésére

Gyorsételek elhagyása

Ahogy korábban is említettem, a bélrendszerre az egyik legnagyobb veszélyt a mai modern táplálkozás jelenti. Rohanunk, kevés az időnk, ezért a gyártók ezt felismerve rengeteg lehetőséget kínálnak a számunkra. Gyorséttermi ételek, feldolgozott ételek, félkész- és előre csomagolt fagyasztott ételek, melyekkel időt takaríthatunk meg. Sajnos azonban a pillanatnyi segítség hosszú távon sok veszélyt rejt magába. Ezek az ételek tele vannak tartósítószerekkel, valamint számos egyéb káros adalékanyaggal, amik lerakódnak a bélrendszerben, ezáltal pedig csökkentik a bélfal rugalmasságát, súlyosabb esetekben pedig gyulladásokat is okozhatnak.

Ha ilyen ételeket fogyasztunk, akkor hiába minden erőfeszítés, hiszen újra és újra megterheljük a bélrendszert. Első lépésként tehát iktassuk ki ezeket az ételeket a mindennapjainkból, hogy a bélrendszer nyugodtan végezhesse a feladatát.

Étkezések gyakorisága

A böjtölést már évezredek óta alkalmazzák betegségek gyógyítására, illetve az általános erőnlét javítására. A lényege, hogy rövid, ismétlődő szakaszokra lemondunk az étkezésről. A bélrendszer támogatására kipróbálhatjuk az időszakos böjtölést, amely napi egyszeri vagy napi kétszeri étkezést javasol. Választhatjuk azt, hogy csak délben és este veszünk magunkhoz szilárd táplálékot és a két étkezés között kerüljük a nassolást. Az időszakos böjtölés során nagyon fontos, hogy a testsúlyunknak megfelelő folyadékpótlásról gondoskodjunk.

Az időszakos böjtölés során lesz olyan hosszabb időszak (14-16 óra), amely során nem veszünk magunkhoz táplálékot, így a beleket hagyjuk fellélegezni és nyugodtan dolgozni. Ha ugyanis a nap folyamán folyamatosan eszünk, rágcsálunk valamit, akkor a belek állandóan munkában vannak, és nem lesz lehetőségük arra, hogy a lerakódott salakanyagot eltávolítsák, mert azzal lesznek elfoglalva, amit éppen elfogyasztottunk.

Erjesztett ételek arányának megemelése

Az erjesztett ételek nagyon jó béltisztítók. A savanyú káposzta, a kovászos uborka, a kefir, a joghurt, az aludt tej és a kobucha mind-mind jótékony hatással van az emésztésre. Támogatják a bélflóra mikrobiomját, így hozzájárulnak a belek egészséges működéséhez és az emésztés zökkenőmentessé tételéhez, valamint segítenek, hogy az emésztési folyamatok során könnyebben ürüljenek ki a méreganyagok.

Az erjesztett ételek többsége kiváló probiotikum, ezért emiatt is segítik az emésztést, valamint a bélflóra regenerálódását.

Növényi rostok pótlása

A bélrendszer megfelelő működéséhez elengedhetetlenek a rostok. Kiváló növényi forrás a szilva, a nem túl édes alma, a lenmag és a chiamag. Ezek hatékonyan támogathatják a bélrendszert a béltisztításban.

Az alma pektintartalmának köszönhetően stimulálhatja a vastagbélben lévő izmok mozgását, így a bélben található salakanyag gyorsabban és könnyebben távozhat.

A szilva, a lenmag és a chiamag egyszerre, kiegyensúlyozott formában tartalmaz oldható és oldhatatlan rostot. Az oldható rost egy masszává alakul a belekben, ami csapdába ejti a rossz hatású zsírokat, cukrokat, baktériumokat és toxinokat, majd felgyorsítja a távozásukat. Emellett az oldhatatlan rostok megakadályozzák a belekben lévő anyagok megszilárdulását, illetve a bélnyálkahártyára lerakódott lepedék távozását is elősegítik.


Megfelelő vízbevitel fontossága

Víz nélkül nincs méregtelenítés és megfelelő emésztés. Ha nem fogyasztunk megfelelő mennyiségű vizet, akkor a bélrendszerben lévő lerakódott méreganyagok nem tudnak megfelelően kiürülni, és hozzájárulnak a bélfal rugalmatlanságához, illetve gyulladásokhoz kialakulásához.

Étrendkiegészítők, fűszerek, amelyek támogatják a béltisztítást

A kálium és a magnézium kulcsfontosságú ahhoz, hogy a méreganyagok távozzanak a belekből. A kálium például az egyik legfontosabb anyag, amely támogatja a belek összehúzódását, ezért ha folyamatos székrekedéssel küzdünk a megfelelő mennyiség víz elfogyasztása mellett, akkor előfordulhat, hogy alacsony a szervezetünkben a kálium szintje.

A kálium és a magnézium a két legfontosabb nyugtató hatású mikrotápanyag, ami a nélkülözhetetlen a bélfalak rugalmasságához. Nélkülük a lerakódott bélsár sokkal nehezebben távozik a szervezetünkből. Legjobb természetes forrása az avokádó.

A kálium és a magnézium mellett kiemelkedő fontosságú még az útifűmaghéj, amely a természet egyik legjobb béltisztító növénye. Vízben kell elkeverni, majd evés előtt 20-30 perccel elfogyasztani. Ha beiktatjuk az útifűmaghéjat a mindennapjainkba, akkor mindenképpen figyeljünk oda a megfelelő folyadékpótlásra, mert enélkül ellentétes hatást válthatunk ki és nagyobb kárt teszünk, mint amennyit segítenénk.

Az útifűmaghéj védőréteget képez a vékonybélben, a bélbolyhok felett. Ennek köszönhetően a glükóz lassabban szívódik fel, azaz az elfogyasztott szénhidrátok nem emelik meg annyira az inzulinszintet. A bélbolyhokra rakódott réteg (az útifűmaghéjnak köszönhetően) csökkenteni tudja a felszívódó LDL koleszterin szintjét is, így hatására a koleszterin egy része távozni fog, azaz nem kerül be a véráramba. Emiatt a szív- és érrendszer egészségét is támogatja.

Vannak olyan fűszerek, amelyek képesek fokozni a bélmozgást és felgyorsítani a bélsár távozását. Ha segíteni szeretnénk a bélrendszer működését, akkor válasszuk az édesköményt, a borsmentát, a gyömbért, a koriandert vagy a kardamont ételeink ízesítésére. Mivel nem mindenki fogyaszt olyan ételeket, amelyekhez illenek ezek a fűszerek, ezért teaként, esetleg étrendkiegészítőként is magunkhoz vehetjük.

Bélmasszázs és házi béltisztító recept

A bélmasszázs egy kíméletes és természetes módszer, mellyel stimulálhatjuk a bélmozgást, felgyorsulhat a perisztaltika, így az ételek gyorsabban tudnak áthaladni a beleken. Nem kell hozzá mást tennünk, mint kézzel, lassú mozgást végezve, enyhe nyomkodó mozdulatokkal masszírozzuk át a beleket akár naponta többször. Általában pár perc után érezhető a pozitív hatás, megszűnhet a feszültségérzet és beindul a belek működése.

Egy amerikai orvos Dr.  Josh Axe természetes megoldásokat is figyelembe véve segíti az embereket a helyes táplálkozás és a megfelelő életmód kialakításában. 2008-ban létrehozott gyógyászati központja ma már a legnépszerűbbek között szerepel Amerikában. Számos, otthon is elkészíthető receptet oszt meg oldalán, melyek közül az alábbit kifejezetten a béltisztításhoz javasolja.

A következő keverék segíti a méreganyagok távozását, illetve a székrekedés és más emésztési problémák megelőzését.

Összetevők:
½ csésze 100% -ban tiszta bio almalé
2 evőkanál friss citromlé
1 teáskanál gyömbérlé
½ teáskanál tengeri só
½ csésze meleg tisztított víz

A keveréket úgy kell elkészíteni, hogy a vizet felmelegítjük (de nem forraljuk), majd hozzáadjuk a sót. Jól elkeverjük, ezután pedig hozzáadjuk a citromlevet, a gyömbérlevet és az almalevet. Fogyasszuk közvetlenül reggel, éhgyomorra, majd ebéd előtt, illetve még egy csészével a délután folyamán. Dr. Axe javaslatai alapján egy napos ilyen kúra elegendő lehet a vastagbél megtisztításához, ezért nem ajánlja, hogy folyamatosan fogyasszuk. A fenti mennyiségek egy adag ital elkészítéséhez elegendőek, ha háromszor szeretnénk fogyasztani, akkor a mennyiségeket háromszorosan mérjük ki.

A béltisztító ital elfogyasztása általában nem okoz mellékhatásokat, illetve nincs kockázata, mégis fontos, hogy terhesség, meglévő betegség, allergia vagy más kezelés alatt a fogyasztásról egyeztessünk a kezelőorvossal.

Forrás:
https://www.youtube.com/watch?v=1Sz6lpbmxk8 
https://draxe.com/about-dr-josh-axe/ 
https://draxe.com/beauty/homemade-colon-cleanse-3-juices/ 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 851 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute