Vitaminok, Ásványok, Nyomelemek
Nyomtatás

Hogyan ismerjük fel és előzzük meg a mangánhiányt?

Kasa Henrietta
Találatok: 2148

A mangán ugyan nem kap akkora figyelmet, mint a vas vagy a jód, mégis fontos megfelelő szintű bevitele. Hogy mik az alacsony mangánszint következményei? Lássuk! 

Gondtalanul nevető fiatal nő. Hogyan ismerjük fel és előzzük meg a mangánhiányt?

Mi az a mangán és milyen szerepe van egészségünk megőrzésében?

A mangán egy kulcsfontosságú nyomelem, amely szükséges a szervezet megfelelő működéséhez. A mangán számos enzim fontos összetevője, melyek többek között a szénhidrátok, az aminosavak és a koleszterin feldolgozásában is szerepet játszanak. A sejtekben jelenlévő mangántartalmú enzimek, az úgynevezett mangán-szuperoxid-diszmutázok erős antioxidáns hatással rendelkeznek, ezért hatékonyan harcolnak a káros szabad gyökök ellen, más enzimek pedig elősegítik a porcok és a csontok kialakulását. Ezeken felül a mangán egy olyan enzimben is jelen van, amely a prolin nevű fontos aminosavat biztosítja a szervezetünknek. A prolin szükséges a bőrsejtekben lévő kollagén termeléséhez, melynek képződése elengedhetetlen például a sebgyógyuláshoz. 

A mangán étrendből való bevitele elengedhetetlen a fent említett testi funkciók zavartalan működéséhez. Mivel a mangán számos élelmiszerben megtalálható, és szervezetünk hozzávetőlegesen 20 mg mangánt képes tárolni a vesében, a májban, a hasnyálmirigyben és a csontokban, a mangánhiány kialakulása meglehetősen ritka, ám egyes esetekben előfordulhat. 


Mi okozhatja a mangánhiányt és hogyan alakul ki?

A mangánhiány lehetséges okai közé tartoznak az egyoldalú, egészségtelen táplálkozás, illetve a felszívódási zavarok, melyek gyógyszermellékhatások és különböző betegségek következtében is kialakulhatnak. Az alábbi esetekben magasabb az alacsony mangánszint kialakulásának kockázata:

Mik az alacsony mangánszint tünetei?

Az alacsony mangánszint, illetve a komolyabb mangánhiány az alábbi tünetekben mutatkozhat meg:

Az állatoknál jelentkező mangánhiány tünetei:

Hogyan gondoskodhatunk az elegendő mennyiségű mangán beviteléről?

Az egészséges és változatos étrend részeként az alábbi ételeket fogyaszthatjuk a mangán és más fontos tápanyagok bevitelére:

Természetesen fogyaszthatunk mangántartalmú étrend-kiegészítőket is, mint például a Mannavita ElektronyK+, mely a mangán mellett olyan kulcsfontosságú, egészségvédő ásványi anyagokat, elektrolitokat és nyomelemeket tartalmaz, mint például a kálium, a kalcium, a magnézium, a cink, a szelén és a jód.

Annak ellenére, hogy számos fontos testi funkcióhoz nélkülözhetetlen, a mangán szélsőségesen nagy mennyiségben történő bevitele mérgező lehet.

A tünetek közé tartoznak a pszichés zavarok és a motoros funkciók csökkenése is. A belélegzett mangán veszélyt jelent egyes ipari dolgozók, például hegesztők és olvasztók számára, akik ki vannak téve mangánt tartalmazó poroknak vagy aeroszoloknak.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozást! 

Források:

https://examine.com/supplements/manganese/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29293455/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30855111/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25974698/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32298096/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32188696/



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.