Túlsúly gyermekkorban – Veszélyek és megelőzési tippek!

A lakosság harmada túlsúlyos. A koronavírus miatti bezártság hónapjai alatt a helyzet csak romlott. Különösen a gyermekek körében.

Az online oktatás hatására egyre több gyermek szorult a szoba 4 fala közé. Kimaradtak a kötelező testnevelésórák, a szabadidős foglalkozások, és minimálisra csökkent a szabadtéri programok lehetősége. Bár az elmúlt hónapokban már fellélegezhettünk, a szakemberek mégis úgy látják, hogy nem múltak el nyomtalanul a karantén során bezárva töltött hetek.

Lehet, hogy a karantén, lehet, hogy a családi szokások megváltozása az ok, a tény viszont az, hogy egyre több kisgyermek túlsúlyos. Szinte minden családban nő a televízió, a mobiltelefon és számítógép előtt eltöltött idő, sőt a szakemberek felhívják a figyelmet, hogy a gyerekek egyre fiatalabb korban kezdik a szabadidejüket valamilyen képernyő előtt tölteni.

A mozgásszegény életmód azonban sok veszélyt rejt magában. Az elhízás következtében jelentősen megnő számos betegség kialakulásának kockázata, mint például:

  • szív- és érrendszeri megbetegedések
  • 2-es típusú cukorbetegség
  • magas vérnyomás
  • alvási rendellenesség
  • epehólyagbetegség
  • mentális problémák

A főbb szerveket érintő betegségeken kívül számolni kell a mentális hatásokkal is. Bár az elhízás és a mentális zavarok között nem bizonyítható az összefüggés, a túlsúly mégis számtalan helyzetben keseríti meg a gyermekek életét. Nem ritka, hogy testalkatuk miatt ezeket a gyerekeket bántalmazzák, kiközösítik a társaik, ami hosszabb távon alacsony önbecsüléshez, hangulati és motivációs rendellenességhez és elszigeteltséghez vezethet.

Milyen módon előzhetjük meg, illetve csökkenthetjük a túlsúlyt gyermekkorban?

Olyan tanácsokat gyűjtöttem össze, amelyek biztonságosak és hatékonyak lehetnek a gyermekkori elhízás elleni küzdelemben, illetve akkor is felhasználhatók, ha a gyermek már túlsúllyal küzd.

Ne csak a fogyásra koncentráljunk!

Mivel egy gyermek szervezete folyamatosan fejlődik, ezért a szakemberek nem javasolják a felnőtteknél alkalmazott súlycsökkentő módszereket. Az egyoldalú, kalóriaszegény étrend sok esetben oda vezet, hogy a gyermek szervezetében hiányállapotok alakulnak ki, ami tovább növeli az egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát. Ehelyett törekedjünk egészséges, tápláló, vitamindús ételeket adni a gyermeknek, amely sok zöldséget és gyümölcsöt tartalmaz. Figyeljünk oda, hogy minden fontos tápanyag megtalálható legyen az ételekben, ne zárjuk ki a szénhidrátot és a jó minőségű zsírokat sem. Ha bizonytalanok vagyunk az étrend összeállításában, akkor kérjünk segítséget szakembertől.

Játsszunk az adagok méretével!

Ha azt tapasztaljuk, hogy a gyermekünk hajlamos a túlevésre, akkor próbáljuk meg apránként csökkenteni az egyes étkezésekkor kínált adagokat. Ne változtassunk drasztikusan, mert azzal ellentétes hatást érhetünk el, valamint a gyermekünk ellenszenvét is kivívhatjuk. Ügyeljünk arra, hogy a tányéron megfelelő arányban legyen fehérje, zöldség vagy gyümölcs és szénhidrát. Az Okostányér alkalmazás, amely elérhető számítógépen keresztül, illetve telefonos applikáció segítségével is, segít a szülőknek a pontos adagok meghatározásában. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által készített étrendi ajánlások képes és szöveges formában nyújtanak segítséget a megfelelő étrend tartalmával, illetve az egyes adagok méretével kapcsolatban.

Ne hagyjuk, hogy ellustuljanak a gyerekek!

A gyerekek rengeteget ülnek napközben. Egészen kisiskolás kortól kezdve napi 4-5 tanórájuk van, plusz a délutáni foglalkozások. Ha az iskolában nem végeznek a feladataikkal, akkor otthon is vár rájuk 1-2 óra egy helyben ülés. Ne hagyjuk, hogy mindezek után a kanapén ülve pihenjenek, hanem biztosítsunk számukra azt, hogy átmozgathassák a végtagjaikat. Menjünk el sétálni, biciklizni, de ha erre nincs lehetőségünk, akkor akár otthon is játszhatunk olyan játékokkal, amelyek biztosítják a szükséges mozgást gyermekeinknek.


Fontos, hogy legyünk partnerek a mozgásban, mert hiába próbáljuk rábírni a gyermeket arra, hogy mozogjon, ha mi a kanapén ülve pihenünk. A mozgás nem csupán irányított, edzőtermi mozgás lehet. Bohóckodjunk, táncoljunk vagy ugrókötelezzünk a gyermekkel együtt. A mozgás és az együtt töltött idő nem csak rá, de ránk is jó hatással lesz.

Ne legyen tele a hűtő és a kamra hizlaló ételekkel!

Ha a gyermek tudja, hogy a hűtőben ott a csoki, a kamrában pedig a chips vagy más hizlaló étel, akkor könnyen elcsábulhat. Nekünk szülőknek kell következetesnek lennünk, és példát mutatnunk, mert a gyermekek figyelnek bennünket. Mutassunk példát, nassoljunk egészséges ételeket, kerüljük a túlcukrozott ételeket és italokat, helyettük fogyasszunk valódi gyümölcsleveket vagy tisztított vizet.

Nagyon nehéz a gyermekekkel megértetni az édesség és az elhízás közti kapcsolatot. Fontos, hogy többször, több szempontból beszélgessünk velük arról, hogyan működik a szervezetünk, melyek azok az ételek, amelyek jót tesznek neki, és melyek azok, amelyek rombolják. Nyilvánvalóan nem lehet teljesen kizárni egy kisgyermek életében a finomságokat, de figyeljünk oda, hogy ne ez jelentse számára a jutalmat.

Vezessünk be közös étkezéseket televízió és okos eszközök nélkül!

Sokan nem is gondolják, hogy mennyire megtévesztő lehet, ha étkezés közben telefonozunk vagy televíziót nézünk. Szakemberek szerint ilyenkor nem is vesszük észre, hogy mekkora mennyiséget fogyasztottunk már el, vagyis megnő az esélye a túlevésnek. Egyes tanulmányok kimutatták azt is, hogy azok a gyerekek, akinek televízió van a szobájukban nagyobb valószínűséggel válnak túlsúlyossá, mint azok, akiknél nincs televízió.

Nagyon jó módszer lehet, ha közösen törekszünk egészséges szokások kialakítására. Vonjuk be a gyerekeket is az ételek elkészítésében, hiszen sokkal szívesebben elfogyasztják azt, amit ők készítenek. A közös főzés kiváló alkalmat teremt arra is, hogy játékosan megtanítsuk gyermekünknek az egészséges életmód alapjaira azért, hogy egészséges és tudatos felnőtt váljon belőle.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/how-to-prevent-obesity 
https://www.healthline.com/health/childhood-obesity 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4301835/ 
https://www.eatright.org/food/nutrition/dietary-guidelines-and-myplate/kids-and-portion-control  

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 851 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute