Természetes megoldások alacsony vérnyomás esetére

Bár sokan legyintenek az alacsony vérnyomás hallatán, azért mégis érdemes odafigyelni rá, mert a háttérben súlyos problémák is állhatnak.

Általános vélekedés, hogy szerencsés az, akinek alacsony a vérnyomása. Ennek ellenére, ha valóban alacsony vérnyomástól szenvedünk, akkor cseppet sem érezzük magunkat szerencsésnek. Elsősorban azért, mert az alacsony vérnyomást számos kellemetlen tünet kísérheti, mint például:

  • reggeli fáradtság
  • reggeli szédülés
  • koncentrációs zavar
  • hányinger, hányás
  • gyengeség
  • homályos látás

Ha ezeket, illetve ezekhez hasonló tüneteket észlelünk magunkon, illetve folyamatosan alacsony vérnyomásértékeket mérünk, akkor mindenképpen keressük fel kezelőorvosunkat, mert az alacsony vérnyomás hátterében állhat akár szívbetegség, hormonális probléma, idegrendszeri probléma, daganatos betegség vagy akár pajzsmirigy betegség is.

Amennyiben az orvosi vizsgálatok során derül fény valamilyen konkrét betegségre, ami az alacsony vérnyomást okozhatná, akkor érdemes természetes módszereket kipróbálni a vérnyomás emelésére.

Mikor alacsony a vérnyomás?

Szakemberek szerint a krónikus alacsony vérnyomás, vagy más néven hipotónia azt jelenti, hogy a vérnyomásértékek közül az első szám, vagyis a szisztolés vérnyomás nők esetében 100, férfiak esetében pedig 110 Hgmm vagy annál alacsonyabb értéket mutat, függetlenül a második vérnyomásértéktől.

Ne felejtsük el, hogy egy egyszeri alacsony érték mérése még nem jelent krónikus alacsony vérnyomást, mert az aktuális vérnyomás értékeket számos külső és belső tényező is befolyásolhatja. Ha hosszabb időn keresztül, több alkalommal alacsony értékeket mérünk, akkor érdemes szakorvoshoz fordulni.

Milyen természetes megoldások állnak rendelkezésünkre?

Nagyon fontos, hogy jegyezzük fel, ha valamit változtatunk életmódunkon. Jó megoldás erre egy táplálkozási napló vezetése, ahol felírhatjuk, hogy az adott napon mit és mennyit ettünk, milyen és mennyi folyadékot fogyasztottunk, mennyit pihentünk és hogy éreztük magunkat. Így ha kipróbálunk egy természetes megoldást, akkor látni fogjuk, hogy milyen hatással volt ránk.

Vannak olyan ételek, amelyek segíthetnek megemelni a vérnyomást. Ilyenek például a magas B12-vitamintartalmú ételek, mint például a tojás és a hús. Ez azért fontos, mert a túl kevés B12-vitamin vérszegénységhez vezethet, ami pedig alacsony vérnyomást és fáradtságot eredményezhet.


Ugyancsak hasznosak lehetnek a foláttartalmú ételek, mert a túl kevés folát vérszegénységet is okozhat. Fogyasszunk több spárgát, babot, lencsét, leveles zöldségeket, tojást, májat és citrusféleséget, mert ezek folsavban gazdagok.

Az sem ritka, hogy aki alacsony vérnyomásban szenved, az túl kevés sót fogyaszt a mindennapok során. A sós ételek emelhetik a vérnyomást, ezért ha alacsony vérnyomásban szenvedünk, akkor kipróbálhatjuk a füstölt hal, a túró, a pácolt termékek és az olajbogyó fogyasztását.

A koffein átmeneti és gyors segítséget nyújthat alacsony vérnyomás esetén, mert stimulálja a szív- és érrendszert, illetve emeli a pulzust. Figyeljünk azonban oda arra, hogy ne vigyük túlzásba, mert a túl sok koffein ellentétes hatást fejt ki a szív- és érrendszerre.

Bár kevesen gondolnak rá, a nem megfelelő folyadékfogyasztás is okozhat alacsony vérnyomást. A kiszáradás ugyanis csökkenti a vér térfogatát, ami a vérnyomás csökkenését okozhatja. Különösen érdemes odafigyelnünk erre nyáron, ha például többet izzadunk, de kiemelten figyeljünk a folyadékpótlásra testedzés közben is.

Van néhány életmódbeli változás is, ami segítségünkre lehet. Próbáljunk meg például többször, kisebb adagokat fogyasztani, mert az egyszerre elfogyasztott étel megemésztése nagyobb terhet ró a szervezetre, így hirtelen vérnyomáscsökkenés is felléphet.

Figyeljünk oda, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszunk és azt arányosan osszuk el a nap folyamán. A legjobb választás a tiszta víz, próbáljuk meg elkerülni az alkoholos tartalmú italok fogyasztását.

Ha alacsony vérnyomásban szenvedünk, akkor ne töltsünk túl sok időt szaunában, gőzfürdőben, mert a kiszáradás további problémákat okozhat.

Ha helyzetet változtatunk, akkor pedig legyünk óvatosak. Egy hosszabb időtartamú ülőmunka, pihenés vagy tévézés, illetve fekvés után csak fokozatosan keljünk fel. Kerüljük a hirtelen mozdulatokat.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/low-blood-pressure-diet
https://www.healthline.com/health/hypotension 
https://www.healthline.com/health/dehydration
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-b12-deficiency-symptoms

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 852 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute