A ragyogó napfény csodálatos hatásai

Az első tavaszi napsugaraktól szinte szárnyal a lelkünk. A napfény azonban nem csupán a lelkünk, hanem a testünk számára is igazi ajándék. Nézzük, hogy miért!

Már régen is megfigyelték, hogy a fény és a sötétség hatással van az emberi szervezetre, befolyásolja a különböző hormonok termelését. A napfény például hozzájárul a szerotonin nevű hormon felszabadulásához, ami a hangulat fokozásával, az örömmel, a boldogsággal és a kiegyensúlyozottság érzésével jár. Ezzel szemben a sötétség az agyat egy másik hormon, a melatonin előállítására készteti, mai viszont a pihentető alvásért felelős.

Számos kutatás foglalkozik azzal, hogy az elégtelen szerotonin termelődés hozzájárulhat a depresszió kialakulásához. Megkülönböztetnek úgynevezett évszakos depressziót is, ami szorosan összefügg a téli, sötét hónapok időjárásával, illetve a kevesebb napfény miatt csökkenő szerotoninszinttel.

A jó hangulaton kívül azonban számos más pozitív hatása is van a napsugaraknak.

Napfény hatása a mentális egészségre

A napfény hiánya a szervezetben káros folyamatokat indíthat el, mint például a szerotonin szint csökkenése, ami szerepet játszhat a depresszió kialakulásában. Ma már rendelkezésre állnak olyan természetes megoldások, melyek segítségével pótolható a napfény a téli, borongós időszakban is. Az egyik ilyen lehetőség a fényterápia. A fényterápia során egy lámpa segítségével pótolják a hiányzó fényt, ezzel hozzájárulnak például a depresszió csökkentéséhez, a szervezet öngyógyító képességeinek serkentéséhez, a sebgyógyuláshoz, valamint az immunrendszer megerősítéséhez.

A napfény, illetve a fényterápia jótékony hatású lehet:

  • súlyos depresszióban szenvedők számára
  • depressziós kismamák számára
  • premenstruációs diszfóriás zavarban szenvedők számára
  • szorongással, pánikrohamokkal küzdők számára
  • stresszes életet élők számára

Napfény hatása a csontok egészségére

A nap ultraibolya sugárzásának hatására az emberi szervezet D-vitamint termel. A napnak köszönhetően előállított D-vitamin nagy szerepet játszik a csontok egészségében. Alacsony szintjét a kutatók összefüggésben hozták a csontritkulás, illetve a csontlágyulás kockázatának növekedésével.


Napfürdővel a rák kialakulása ellen

A szakemberek óva intenek bennünket a túlzott napfürdőzéstől a bőrrák kialakulásának kockázata miatt. Azonban a megfelelő időben és a megfelelő szabályok betartásával történő napozásnak számos pozitív hatása lehet.

A szakemberek az is megfigyelték, hogy azokon a helyeken, ahol az emberek kevesebb napfényhez jutnak, nagyobb az alábbi rákbetegségek kialakulásának kockázata:

  • vastagbél rák
  • Hodgkin-limfóma
  • petefészekrák
  • hasnyálmirigyrák
  • prosztata rák

A napsugarak jótékony hatása bőrbetegségek esetén

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kutatói megállapították, hogy a napsugárzás jótékonyan hathat különböző bőrbetegségek esetén:

  • pikkelysömör
  • ekcéma
  • sárgaság
  • pattanásos bőr

Vannak azonban olyan esetek, amelyek egyedi elbírálás alá esnek, ezért mindenképpen javasolt egyeztetni egy bőrgyógyásszal, mielőtt a fenti problémák mellett napozunk, illetve fényterápiát alkalmazunk.

Káros hatások ellen a mérsékletesség a megoldás

Bár nagyon sok pozitív élettani hatása van a napfürdőzésnek, mégsem teljesen veszélytelen módszer. A nap ugyanis ultraibolya sugarakat bocsát ki, melyek a napozás során behatolnak a bőrbe és károsíthatják a sejtek DNS-ét. Ennek egyik következménye lehet a bőrrák kialakulása.

A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy nem lehet előre látni, hogy kinél milyen mértékű napsugárzás okoz panaszt. Mivel minden ember más és más, ezért mindenkinek nagyon óvatosnak kell lennie. Különbséget kell tenni a bőr tónusának megfelelően, azaz a világos bőrűeknek jobban kell vigyázni, mert ők hamarabb leéghetnek.

Ugyancsak fontos tényező a napozás időpontjának meghatározása. A legveszélyesebb időszak a délelőtt 10 és a délután 15 óra közötti időtartam. Ilyenkor legerősebb ugyanis a sugárzás mértéke, ezért ebben az intervallumban érdemes elkerülni a napfürdőzést.

A mérsékletesség jegyében az Egészségügyi Világszervezet szakemberei konkrét ajánlást fogalmazatak meg. Véleményük szerint ahhoz, hogy elegendő mennyiségű D-vitaminhoz juthassunk hetente 2-3 alkalommal, 5-15 percig kell fedetlen kézzel, karral és arccal a napon tartózkodnunk.  Fontos, hogy ezalatt az időszak alatt ne használjunk fényvédő készítményeket, illetve ne takarjuk el az említett testrészeket ruhával, kalappal. A 15 perc eltelte után azonban érdemes fényvédő készítményeket alkalmazni.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/depression/benefits-sunlight#outlook
http://www.who.int/uv/faq/uvhealtfac/en/index1.html
http://www.who.int/uv/faq/uvhealtfac/en/index1.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2290997/


Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 851 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute