Gyomorhurut – kiváltó okok, tünetek, gyógymódok

Gyomorhurut esetén a gyomor nyálkahártyája begyullad. Mi válthatja ki ezt a gyulladást, és mit tehetünk ellene? Nézzük!

A gyomorhurut, vagy más néven gastritis, a gyomor nyálkahártyájának gyulladásával együtt járó betegség.

A gyomorhurut típusai, kiváltó okai

Megkülönböztetünk akut, valamint krónikus gyomorhurutot, illetve van még egy harmadik típusú is, amely rendkívül ritka, esetenként más betegséggel együtt jelentkezik.

Az akut gyomorhurut a leggyakrabban előforduló típusa a gastritisnek, jellemzően gyorsan alakul ki, illetve súlyos gyulladással jár. Kiváltó okai között szerepel:

  • a szokásostól eltérő, megterhelő ételek fogyasztása
  • alkoholfogyasztás
  • vegyszerek, maró hatású anyagok fogyasztása (akár szándékosan, akár véletlenül)
  • tartós gyógyszerszedés
  • baktérium-, gomba- vagy vírusfertőzés

A krónikus gyomorhurut hosszú távú gyulladással jár, változó tünetegyüttese miatt sokszor nagyon nehéz felismerni. Leggyakrabban a Helicobacter pylori nevű fertőzés okozza, de nem ritka az autoimmun eredetű krónikus gyomorhurut sem.

A harmadik típusú gyomorhurutot eróziós gastritisnek is nevezik. Többnyire valamilyen meglévő betegséggel, például Crohn-betegséggel vagy tuberkulózissal együtt jelentkezik. Általában okoz nagy gyulladást, de a gyomorban vérzéssel és fekélyekkel kialakulásával járhat.

Vannak bizonyos tényezők, amelyek növelik a gyomorhurut kialakulásának kockázatát. Ilyenek:

  • extrém alkoholfogyasztás
  • nem szteroid gyulladáscsökkentők tartós fogyasztása (pl. ibuprofen, aszpirin)
  • kokainhasználat
  • előrehaladott életkor (mert idősebb korban elvékonyodik a gyomornyálkahártya)
  • dohányzás

Egyéb kockázati tényezők közé tartoznak:

  • súlyos sérülés, betegség vagy műtét okozta stressz
  • autoimmun betegségek
  • emésztési zavarok, például a Crohn -betegség
  • vírusos fertőzések


A gyomorhurut tünetei

Annak ellenére, hogy a gyomorhurut nem okoz mindenkinél egyértelműen beazonosítható tüneteket, a betegségben szenvedők az alábbiakról számolnak be:

  • hányinger
  • hányás
  • teltségérzet a felső hasban, különösen étkezés után
  • emésztési zavar

Az eróziós gastritis esetén jellemző tünet lehet még a fekete, kátrányos széklet, illetve a vérnek vagy kávézaccnak látszó anyag hányása.

A gyomorhurut diagnosztizálása, gyógymódja

Amikor felkeressük a háziorvosunkat a fenti tünetek valamelyikével, akkor az orvos általában kikérdez bennünket a családtörténetünkről, azért, hogy lássa, hogy korábban milyen betegségek fordultak elő a családunkban. Érdemes mindent őszintén elmondani, mert nagyon sok betegség kialakulásánál a genetika kockázati tényező. Ezután fizikai vizsgálatot végez, majd javasolhat légzés-, vér- vagy székletvizsgálatot is a Helicobacter pylori fertőzés ellenőrzésére. Súlyosabb esetekben hasi ultrahangot, esetleg CT vizsgálatot is előírhat, ami megmutathatja a gyomorfalnál lévő elváltozásokat. Mindezek mellett talán a legfontosabb vizsgálati módszer a gyomortükrözés, amely során az orvos pontos képet kap a gyomor belső állapotáról, valamint szükség esetén mintát is tud venni a szövettani vizsgálathoz.

A gyomorhurut kezelése az állapottól, valamint a kiváltó októl függ. Ha például a gyógyszerek okoznak gyomorhurutot, akkor a tünetek enyhítéséhez elegendő, ha abbahagyjuk az érintett gyógyszerek szedését. Ha azonban Helicobacter pylori a kiváltó ok, akkor minden bizonnyal antibiotikumos kezelésre van szükség.

A kezelés során a tünetek enyhítése céljából a háziorvos javasolhat fájdalomcsillapítót, savlekötőt, hányingercsillapítót, vérzéscsillapítót, valamint olyan készítményeket, amelyek védik a gyomor nyálkahártyáját.

Otthoni gyógymódok, kezelések gyomorhurut esetén

Az orvosi konzultáció után mi magunk is tehetünk a gyorsabb gyógyulásért, illetve a jövőbeni megelőzésért. Van néhány olyan életmódbeli változtatás, amely segítségünkre lehet ebben.

Az étkezéseink során kerüljük a nagy adag étel elfogyasztását, helyette részesítsük előnybe a többszöri, kisebb adagokat tartalmazó étkezést. Próbáljuk meg csökkenteni a szénhidrát-, valamint a zsírbevitelt, helyezzünk nagyobb hangsúlyt a rostban és fehérjében gazdag élelmiszerekre. A túl fűszeres, illetve a túl forró ételeket és italokat is mellőzzük, mert ezek irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját.

A mindennapjaink során kerüljük az alkoholt, valamint a szénsavas italok fogyasztását, és szokjunk le a dohányzásról.

Ha szükségünk van fájdalomcsillapításra, akkor minden esetben egyeztessünk kezelőorvosunkkal a gyógyszer kiválasztásával kapcsolatban, mert a nem szteroidtartalmú fájdalom- és gyulladáscsökkentők megemelik a gyomorhurut kialakulásának kockázatát.

Amennyiben antibiotikumra van szükségünk, ne felejtsünk el gondoskodni a megfelelő probiotikumról sem, mert ezzel megőrizhetjük, illetve támogathatjuk a bélflóra egészségét. Probiotikumból csak olyat válasszunk, amely minimum 3 féle baktériumtörzsből áll, és minimum 10 milliárd hasznos baktériumot tartalmaz. A BIOGLAN Biotic Balance Probiotikum kapszula kiváló választás, hiszen 4 fajta baktérium törzsből áll, és 20 milliárd hasznos baktériumot tartalmaz egy napi adagba csomagolva.
A Biotic Balance kapszula előnyei, hogy:

  • 4 szabadalmaztatott baktériumtörzs található benne,
  • annyi jótékony baktériumot tartalmaz 1 kapszula, mint 4 hagyományos joghurt,
  • a jótékony baktériumok mindegyike garantált, hogy élve jut az emésztőrendszerbe,
  • a kapszulákat bárhová magunkkal vihetjük, így azonnali segítséget is jelenthetnek.

A probiotikum mellett gyomorhurut esetén választhatjuk még a COMVITA Manuka mézet, amely egy egy olyan különleges mézfajta, melynek az európai mézekhez viszonyítva akár 60-szor erősebb a kórokozó ellenes hatása. Belsőleg a manuka méz áldásos az emésztőrendszer számára, hatásában gyomorfekély és gyomorhurut esetén is bízhatunk.

A MANNAVITA Homoktövis gyümölcslevet gyomorhurut, gyomorfekély, nyombélfekély kezelésére, valamint gyomor- és bélproblémákra is ajánlják a szakemberek. Fogyaszthatjuk tisztán önmagában, illetve más gyümölcslevekkel keverve.

Amennyiben komplex megoldást keresünk a belek és az emésztőrendszer támogatására, akkor válasszuk a COLONUM Béltisztító étrend-kiegészítőt, amely rostok, gyógynövények, prebiotikumok, probiotikumok és sejtvédő aminosav speciális kombinációja. Colonum több szinten jelent természetes megoldást a sérült emésztőrendszer számára:

  • eltávolítja a bélfalon megtapadt kórokozókat
  • támogatja a bél felszívó képességét
  • segít a bélfal regenerálásában (áteresztő bél szindróma)
  • visszaállíthatja a belek természetes perisztaltikus mozgását
  • méregtelenítő kúrák és alakformáló diéták fontos kiegészítője
  • a legtöbb esetben megszünteti a puffadást, teltségérzetet
  • hozzájárul a normál koleszterinszint fenntartásához

 Forrás: 
https://www.healthline.com/health/gastritis 
https://www.healthline.com/health/gastritis-acute 
https://www.healthline.com/health/gastritis-chronic 
https://www.healthline.com/health/helicobacter-pylori 
https://www.healthline.com/nutrition/probiotics-101 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 852 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute