Áteresztő bél szindróma – okok és megoldások

Áteresztő bél szindróma számos kellemetlen tünettel járhat. Mi okozza, és mit tehetünk ellene? Erről szól a cikk!

A bélfalat legegyszerűbben úgy tudjuk elképzelni, mint egy szúnyoghálót. Szerkezetéből adódóan rugalmas, de nem engedi át a nagyobb ételdarabokat, illetve kórokozókat. Az áteresztő bél szindróma során a bélfal megsérül, hézagok, lyukak keletkeznek rajta, emiatt pedig számos olyan káros anyagot enged át, amelyek gyulladásokat és további egészségügyi problémákat okozhatnak.  

Áteresztő bél szindróma tünetei:

  • hasi fájdalom, görcsök
  • hasmenés
  • székrekedés
  • hasmenés és székrekedés váltakozása
  • puffadás, túlzott gázképződés
  • fáradtság
  • alvási nehézség
  • szorongás, súlyosabb esetben depresszió

Az áteresztő bél szindróma sok betegség forrása lehet, hiszen a bélfal megsérülésével káros vegyületek kerülhetnek a vérbe. Az allergia, az ételintollerancia, az autoimmun betegség, az emésztőrendszeri probléma és számos gyulladás kialakulásáért is felelőssé tehető.

A betegség fő okozója az elfogyasztott ételekben, illetve bizonyos tápanyagok hiányában keresendő.


Káros, kerülendő ételek:

  • a cukor, főleg a fruktóz
  • a glutén, amely elsősorban a gabonákban található
  • az alkohol

A betegség kialakulásához, illetve a tünetek fokozásához hozzájárul a stressz, a dohányzás, és minden olyan állapot, amely a bélflóra egyensúlyának felbomlását okozza. A bélflórát veszélyezteti a túlzott cukorbevitel, a hosszan tartó antibiotikumfogyasztás, az ételekben található tartósítószerek és káros adalékanyagok, az egyoldalú táplálkozás, az alkohol és a mozgásszegény életmód.

Ezen felül különböző tápanyagok hiánya is hozzájárul az áteresztő bél szindróma kialakulásához. Az A- és a D-vitamin hiánya mellett különösen fontos a C-vitamin hiányának megelőzése is. A C-vitamin egyik legfontosabb feladata ugyanis a kollagén képződés, vagyis annak a fehérjének a létrehozása, ami összetartja a testünket. Ha nincs elegendő C-vitamin, akkor nem lesz elegendő összetartó anyag, emiatt pedig úgynevezett lyukak keletkeznek a testünk különböző szöveteiben. Ezek a lyukak megjelenhetnek az erek falánál, ahol szív- és érrendszeri problémákat okozhatnak, valamint a bélfalakon is, ahol pedig az áteresztő bél szindróma kialakulásához vezethetnek.

Hogyan kezelhető, illetve hogyan előzhető meg az áteresztő bél szindróma?

Az első és legfontosabb dolog a kollagén és a C-vitamin megfelelő bevitelének biztosítása, szükség esetén pótlása.

Manapság nagyon elterjedt, hogy az emberek a C-vitamin alatt aszkorbinsavat értenek, és csak ezt fogyasztják. Áteresztő bél szindróma esetén fontos, hogy ne csak aszkorbinsavat pótoljunk, mert ez csupán szintetikus C-vitamin. Az aszkorbinsav mellé ebben a betegségben rendkívül fontosak a bioflavonoidok, mint például a rutin és a kvercetin.

Kollagén pótlásához kényelmes és biztonságos megoldás a Mannavita Multi Kollagén, amely 5 kollagénfajtát tartalmaz az emberi szervezet számára ideális arányban.

A második fontos lépés, hogy étkezéseink során helyezzünk nagy hangsúlyt az élő ételek fogyasztására, különösképpen azokra az ételekre, amelyek bioflavonoidot, rostot és prebiotikumot tartalmaznak. Fogyasszunk bogyós gyümölcsöt és keresztesvirágú zöldségeket, valamint virágport, hagymaféléket, citrusféléket és zöld teát. A kollagén képződését és védelmét segíti a kvercetin és a gránátalmában található ellagsav.

Az áteresztő bél szindróma megelőzéséhez és kezeléséhez fontos, hogy csökkentsük a mindennapi étkezéseink során a magas szénhidráttartalmú ételek arányát. Kerüljük a cukrot és mindent, ami cukorrá alakul, például a rizs, a burgonya, sütemények, chipsek, gabonaételek, csokoládék és más édességek.

A dohányzás és az alkoholfogyasztás csökkentése, illetve teljes elhagyása is rendkívül fontos a regenerálódáshoz, valamint a betegség elkerüléséhez. A dohányfüst rengeteg C-vitamint használ, az alkohol pedig nagy mértékben roncsolja a beleket.

Ha úgy érezzük, hogy valami nincs rendben az emésztőrendszerünkben, esetleg felborult a bélflóra egyensúlya, akkor próbáljunk meg minél több probiotikus ételt fogyasztani. Jó választás lehet a kefir, a joghurt, kovászos uborka, kombucha és a savanyú káposzta.

Áteresztő bél szindróma esetén nem szabad megfeledkezni a gyomorsav erősítéséről sem például almaecet bevitelével azért, hogy azok az ételek, amelyek a gyomrunkba bekerülnek, a lehető legjobban lebomoljanak, mielőtt átkerülnek a vékonybélbe.

Forrás:
https://www.youtube.com/watch?v=gaEmEP8kCSI 
https://www.healthline.com/health/digestive-health/foods-to-avoid-with-ibs
https://www.healthline.com/nutrition/9-signs-and-symptoms-of-ibs
https://www.healthline.com/health-news/personalized-diets-for-ibs


Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 851 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute