Hogyan segíthet a fahéj a vércukorszint csökkentésében és a cukorbetegség kezelésében?

Egészségünk záloga mindvégig a konyhaszekrényben lapult? Vessünk egy pillantást a fahéj lenyűgöző hatásaira! 

Fahéjrúd friss fügével. Hogyan segíthet a fahéj a vércukorszint csökkentésében és a cukorbetegség kezelésében?

Cassia és Ceylon - Mi a különbség a fahéj fajtái között?

A gasztronómia világában és a népi gyógyászatban is elsöprő népszerűségnek örvendő fahéjnak két típusát különböztetjük meg, ezek a Cassia és a Ceylon. A Cassia fahéj több különböző Cinnamomum fafajból is kinyerhető, általában olcsóbb és könnyebben hozzáférhető, így a legtöbb fahéjat tartalmazó élelmiszerben is ezzel a típussal találkozhatunk. Ezzel szemben a Ceylon fahéj kizárólag a Cinnamomum verum fából származik, jellemzően drágább és kevésbé elterjedt, ám több antioxidánst és jótékony vegyületet tartalmaz, mint a Cassia, így gyógyászati célokra ezt a típust ajánlott használni. 

A fahéjat évezredek óta alkalmazzák a világ számos területén különböző panaszok enyhítésére, így figyelemreméltó (vélt és valós) gyógyhatásai régóta foglalkoztatják a kutatókat. Számos állatokon és embereken végzett tanulmány készült már, mely a Cassia és a Ceylon jótékony hatásait vizsgálta, és ezek közül több is igazolta, hogy ugyan mindkét fajta hatékony, a Ceylon fahéj erőteljesebb és átfogóbb egészségvédő tulajdonságokkal rendelkezik. Ebben a bejegyzésben a fahéj vércukorszintet csökkentő és a cukorbetegségre gyakorolt hatásait vesszük szemügyre.


A fahéj inzulinérzékenységre gyakorolt hatása

Cukorbetegség esetén vagy a hasnyálmirigy nem tud elegendő inzulint termelni, vagy pedig a szervezetünk nem képes megfelelően reagálni az inzulinra, ami idővel rendellenesen magas vércukorszinthez vezet. Egyes beszámolók szerint mind a Cassia, mind pedig a Ceylon fahéj képes lehet csökkenteni a vércukorszintet, illetve kezelni a cukorbetegséget azáltal, hogy utánozzák az inzulin hatását és fokozzák a glükóz sejtekbe történő szállítását. Emellett segíthetnek növelni az inzulinérzékenységet is. 

Egy kisebb, a fahéj rövid távú fogyasztásának glükóz-toleranciára gyakorolt hatását vizsgáló tanulmány figyelemre méltó eredményekről számolt be. Eszerint a fahéj a fogyasztást követően legalább 12 órán át képes lehet növelni az inzulinérzékenységet. Egy másik vizsgálat azt találta, hogy két héten át tartó rendszeres fahéjfogyasztás eredményeként az általános inzulinérzékenység is javult. A fahéjfogyasztás felhagyásával azonban a jótékony hatások is megszűntek. A fahéj tehát javíthatja a glikémiás kontrollt és az inzulinérzékenységet, ám magas vércukorszint és cukorbetegség esetén a hatások fenntartásához rendszeres, orvos által felügyelt alkalmazásra van szükség. 

A fahéj az éhgyomri vércukorszintet is csökkentheti

A fahéj éhgyomri vércukorszintet csökkentő hatását mára már számos ellenőrzött tanulmány kimutatta. Egy több, mint ötszáz, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő beteg bevonásával készült vizsgálat során például azt mutatták ki, hogy a fahéj megfelelő alkalmazása jelentős csökkenést eredményezhet az éhgyomri vércukorszintben is.

A fahéj vércukorszintre gyakorolt hatása étkezést követően

Az elfogyasztott ételek mennyiségétől, valamint szénhidrát-, illetve rosttartalmától függően a vércukorszint drámaian megemelkedhet étkezés után. A vércukorszint gyakori és jelentős mértékű ingadozása növelheti szervezetünkben az oxidatív stresszt, fokozhatja a gyulladások kialakulásának kockázatát, illetve a már fennálló gyulladásos állapotokat is súlyosbíthatja. Ennek hosszútávon súlyos és maradandó egészségügyi következményei lehetnek, és számos krónikus betegség kockázata is megnőhet az ingadozó vércukorszint következtében.

Beszámolók szerint a fahéj fogyasztása képes lehet lelassítani az étel gyomorból való kiürülésének sebességét, így kordában tarthatja az étkezések után bekövetkező hirtelen vércukorszint-emelkedést is. További tanulmányok azt sugallják, hogy a fahéj étkezés utáni vércukorszintet csökkentő hatása annak köszönhető, hogy blokkolja azokat az emésztőenzimeket, amelyek a szénhidrátok vékonybélben történő lebontásáért felelősek.

A cukorbetegség súlyos szövődményekkel járhat - a fahéj ezek kockázatát is csökkentheti

Klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy azoknál, akik cukorbetegségben szenvednek, akár kétszer magasabb lehet a különböző szív- és érrendszeri megbetegedések, köztük a koszorúér betegségeinek kialakulásának esélye. Kutatások szerint a fahéj fogyasztása segíthet csökkenteni ezek előfordulását, mégpedig azáltal, hogy enyhítheti a szívbetegségek jellemző kockázati tényezőit, például a magas koleszterinszintet. 

Egy 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegeken végzett tanulmány szerint a fahéj jelentősen csökkentheti az LDL, vagyis a “rossz”, illetve növelheti a HDL, másnéven a “jó” koleszterin szintjét. Egy másik, 3 hónapon át tartó tanulmány azt találta, hogy napi két gramm fahéj fogyasztása jelentősen csökkentheti mind a szisztolés, mind pedig a diasztolés vérnyomást, aminek köszönhetően szintén csökkenthetjük a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.

Milyen fahéjat válasszunk?

Mint kiderült, a benne található antioxidánsoknak és más jótékony vegyületeknek köszönhetően a fahéj nem csak a vércukorszintet lehet képes csökkenteni, hanem segíthet megelőzni a cukorbetegség gyakori szövődményeit is. Ha nem csak élvezeti, hanem gyógyászati értékei miatt is fogyasztanánk a fahéjat, a Cassia helyett válasszuk a Ceylon változatot. Utóbbi nem csak több egészségvédő vegyületet tartalmaz, hanem kevesebb, nagy mennyiségben fogyasztva mérgező kumarin is található benne, így nem kell olyan potenciális mellékhatásoktól tartanunk, mint például a májkárosodás.

Ajánlott termék: Mannavita Prémium Ceyloni Fahéjpor

Milyen módon ajánlott fogyasztani a fahéjat?

Annak ellenére, hogy a fahéj inzulinérzékenységre, vércukorszintre és cukorbetegségre gyakorolt jótékony hatásait alaposan tanulmányozták, eddig nem állapítottak meg ajánlott beviteli értéket. Ennek egyik oka valószínüleg az, hogy a felhasználás módja egyénenként eltérő lehet az egészségügyi állapot, az esetlegesen alkalmazott gyógyszerek, illetve további személyes tényezők függvényében. A tanulmányok jellemzően napi 1-6 gramm fahéjat használtak a vizsgálatok ideje alatt, vagy por formájában, ételekhez adva, vagy pedig tablettaként fogyasztva. Egy áttekintő vizsgálat szerint, azok, akik 1, 3, illetve 6 gramm fahéjat fogyasztottak, rendkívül hasonló eredményeket értek el a vércukorszint csökkenésében. Ez is azt mutatja, hogy az ajánlott bevitel mennyiséget egyenlőre nem lehet pontosan meghatározni, illetve, hogy a fahéj akár kis mennyiségben, ételekhez adva is hatásos lehet.

Mennyire biztonságos a fahéj fogyasztása?

A lehetséges kockázatok elkerülése érdekében minden esetben konzultáljunk orvosunkkal, ha a fahéjat nem csak ételízesítésre, hanem gyógyászati célból is fogyasztanánk. Ezenkívül számos tanulmány kimutatta, hogy a különböző Cassia fahéjat tartalmazó termékek kumarintartalma jelentősen eltérő lehet, hiszen azok általában több különböző Cinnamomum fafajból származnak. A Cassia túlzott fogyasztásához köthető esetleges mérgezés elkerülése érdekében ezért ajánlott nem túllépni a napi 0,5-1 grammot, nehogy meghaladjuk a kumarin tolerálható napi beviteli mennyiségét. 

Ha gyakran alkalmazunk fahéjat receptjeinkben, ajánlott Ceylon fahéjat választani, hiszen ez akár 250-szer kevesebb kumarint tartalmaz, mint a Cassia, így jóval biztonságosabb. A Ceylon fahéjból kutatók szerint akár napi 6 grammot, körülbelül egy teáskanálnyit is fogyaszthatunk, így bátran szórhatjuk zabkására, adhatjuk süteményekhez, vagy akár a reggeli tejeskávénkhoz, netán esti arany tejünkhöz is. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Azok, akik jelenleg gyógyszert, vagy inzulint alkalmaznak a cukorbetegség kezelésére, legyenek elővigyázatosak, és konzultáljanak orvosukkal, amennyiben napi rendszerességgel szeretnék fogyasztani a fűszert. Ha az orvos által felírt gyógykészítményeket a fahéj fokozott fogyasztásával egészítjük ki, hipoglikémia, másnéven alacsony vércukorszint alakulhat ki, mely további egészségügyi szövődményeket okozhat.

Források:

https://examine.com/supplements/cinnamon/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3767714/

​​https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16190627/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11506060/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17924872/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19159947/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3767714/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16609090/

https://diabetesjournals.org/Cinnamon

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10895847/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20854384/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute