Száraz, hámló bőr a talpon és a lábakon - Lehetséges okok és kezelési módszerek

Gombás fertőzés vagy csupán téli bőrszárazság? Netán valami teljesen más? Mi okozhatja a lábfej és talp bőrének kiszáradását és hámlását? Lássuk a választ!

Zokniba rejtett problémás lábak. Száraz, hámló bőr a talpon és a lábakon - Lehetséges okok és kezelési módszerek

A lábakon található bőr hámlása mögött számos életviteli és környezeti tényező állhat, valamint egyes betegségek tüneteként is előfordulhat a jelenség. A következőkben szemügyre vesszük a lábakon kialakuló bőrszárazság és bőrhámlás leggyakoribb okait, valamint azok lehetséges kezelési módszereire is vetünk egy-egy pillantást.


Kiszáradt bőr

A száraz, érdes, viszkető és hámló bőr egy meglehetősen gyakori jelenség, amelyet sokan megtapasztalnak, kifejezetten a hidegebb, téli hónapokban. A hámló bőr egyes esetekben egy betegség tüneteként jelentkezik, máskor pedig környezeti tényezők felelősek érte. Kialakulásának hátterében leggyakrabban olyan faktorok állnak, mint például a dohányzás, a stressz, a túlzott napozás vagy szoláriumhasználat, a dehidratáltság, a túlságosan forró vízben való fürdés vagy zuhanyzás, a nem megfelelő lábbelik viselése, vagy akár az alacsony páratartalom az otthonunkban. Sok esetben a szárazság és a hámlás nem csak a lábakon, hanem a test más területein is megjelenhet hosszabb-rövidebb ideig. Szerencsére számos otthon bevethető módszert kipróbálhatunk a bőr megnyugtatására, hidratálására és a hámlás megszüntetésére, ezek közé tartoznak például az alábbiak:

Ekcéma

Az ekcéma egy olyan, meglehetősen gyakori bőrbetegség, melynek egyik jellemző tünete a hámló bőr. A leggyakrabban a karokon, a könyök területén, a lábakon, valamint a térd hátsó részén és a lábfejen jelenik meg, ám a test bármely más részén is előfordulhat, akár egyidejűleg, akár váltakozva. Ha nem csak száraz és hámlik a bőr, hanem vörös is és viszket, vagy akár be van repedezve, valószínű, hogy ekcémával van dolgunk. Az ekcémás, irritált, sérült bőr sajnos hajlamos a fertőzésekre is, így az ekcéma megfelelő kezelése nem csak a kellemetlen tünetek enyhítése, hanem a további bőrpanaszok elkerülése érdekében is kulcsfontosságú. De vajon melyek az ekcéma leggyakrabban alkalmazott és leghatékonyabb kezelési módszerei?

  • Gyógyszertárban kapható, antihisztamin tartalmú, szteroidos krémek
  • Szájon át alkalmazható antihisztamin gyógyszerek
  • Kifejezetten a száraz, hámló, ekcémás bőr ápolására kifejlesztett hidratáló krémek
  • Időszakosan, igény szerinti rendszerességgel igénybe vehető fényterápia

Sajnos a nem megfelelő termékek alkalmazása gyakran tovább súlyosbítja az ekcéma tüneteit, ezért a helyileg alkalmazható krémek használatát illetően konzultáljunk bőrgyógyászunkkal, vagy gyógyszerészünkkel!

Pszoriázis, más néven pikkelysömör

A pikkelysömör egy olyan krónikus betegség, amely vörös, kidudorodó, ezüstös, pikkelyszerű foltokban jelentkezik a bőrön. Ezek a gyakran fájdalmas, viszkető foltok bárhol előfordulhatnak a testen, ez alól a lábfej sem kivétel. Sajnos a bőrsejtek túlzott elszaporodása és felgyülemlése jellemezte pikkelysömör pontos kiváltó oka eddig ismeretlen, számos feltevés szerint azonban a genetika és az immunrendszer állapota jelentős szerepet játszik kialakulásában. A pikkelysömör időszakosan kiújulhat, súlyosbodhat, majd a tünetek akár hónapokig el is múlhatnak, mielőtt újra jelentkeznének. A tünetek kiújulása vagy jelentős súlyosbodása sok esetben az alábbi időszakokban figyelhető meg: 

  • Hideg, szeles időjárás során, különösen a téli hónapokban
  • Fertőzőbetegségeket követően, például torokgyulladás után
  • Stresszes időszakokban
  • Bőrirritáló szerek alkalmazását követően
  • Alkoholfogyasztás után

A pikkelysömör egész életünkben problémát okozhat, ám szerencsére számos módszert bevethetünk a tünetek enyhítésére, ezek közé tartoznak az alábbiak:

  • Helyileg, a száraz, hámló, pikkelyes foltok területén alkalmazható kortikoszteroid krémek
  • Kifejezetten a pikkelysömörre jellemző száraz, hámló, érzékeny bőr ápolására kifejlesztett hidratáló krémek
  • Szalicilsavat tartalmazó készítmények
  • Az ekcémához hasonlóan időszakosan, igény szerinti rendszerességgel igénybe vehető fényterápia
  • Ha a fenti módszerek nem hatnak, vagy a tünetek rendkívül súlyosak, immunszuppresszánsok alkalmazása a kezelőorvosunk által előírt és felügyelt terápia részeként

Lábgomba

A lábgomba egy olyan, legtöbb esetben a Candida okozta gombás fertőzés, amely általában a lábujjak között kezdődik, és a lábfejet, valamint a talpat is érintheti, akár mindkét lábon. A lábgomba legjellemzőbb tünetei közé tartozik az égő, vörös, hólyagos, száraz, hámló, és viszkető bőr. Mivel a lábgomba egy könnyen terjedő, fertőző betegség, könnyen elkaphatjuk, ha érintkezünk az azt okozó gombákkal, például a lábgombától szenvedő ember lábának, vagy a gombával szennyezett felületek megérintésével. Mivel a betegség kialakulásáért felelős gombák a nedves, meleg helyeket kedvelik, az öltözők és zuhanyzók padlója, valamint az úszómedencék és a szaunák környéke tökéletes környezet a szaporodásukhoz és terjedésükhöz. A lábgomba úgy is kialakulhat, ha a lábunk túlságosan felmelegszik, sokat izzad, és a cipőnk nem szellőzik megfelelően. Ez sajnos a téli időszakban gyakran előfordul. Ezekből kifolyólag a zoknik, a cipők, valamint a törölközők másokkal való megosztása semmi esetre sem javasolt, hiszen fokozhatják a megfertőződés és a továbbfertőzés kockázatát

De vajon mit tehetünk a megelőzés érdekében? 

  • Ügyeljünk a személyes higiéniára, és mossuk napi rendszerességgel a lábunkat, különös figyelmet fordítva a lábujjak közötti területre
  • Tisztálkodást követően alaposan szárítsuk meg a bőrt, és napközben is tartsuk szárazon a lábat, beleértve a lábujjak között részeket is
  • Cseréljünk zoknit rendszeresen, ha szükséges, akár naponta többször is
  • Mossuk a zoknikat és a törölközőket minden használat után, magas hőfokon
  • Ha tehetjük, ne hordjuk minden nap ugyanazt a cipőt, és hagyjuk a cipőt teljesen megszáradni viselések között
  • Gondoskodjunk a jól szellőző lábbelik viseléséről
  • Ne osszuk meg másokkal a cipőnket és a zokninkat
  • Nyilvános helyeken, például konditermekben, öltözőkben és medencék környékén viseljünk papucsot, amikor nincs rajtunk cipő
  • Lábizzadás esetén alkalmazzunk hintőport

Hogyan kezelhetjük a lábgombát?

Lábgomba esetén számos krémet, permetet, vagy hintőport kipróbálhatunk, melyek széles választékát megtalálhatjuk a közeli gyógyszertárban. A lábgomba esetén gyakran alkalmazott készítmények közé tartozik például az ezüstkolloid, mely számos bőrpanasz esetén segítségünkre lehet. A bakteriális, vírusos és gombás fertőzések ellen is ajánlott ezüstkolloid egyes beszámolók szerint akár perceken belül képes elpusztítani több száz különböző típusú kórokozót, köztük a lábgombáért is felelős gombákat, így rendszeres, helyi alkalmazásával egyszerűen és hatékonyan megszabadulhatunk a gombás fertőzéstől. Az egyes termékek megfelelő alkalmazását illetően kövessük gyógyszerészünk tanácsát, valamint a termék felhasználási javaslatában foglaltakat!

Ajánlott termék: Crystal NTR+PWR Silver Ezüstkolloid Grapefruitmag-kivonattal 

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1466189/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30005098/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK538209/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32412211/

https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK448194/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK470421/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC2907807/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6315945/

Fotók a megjelenés sorrendjében: ​​Daria Liudnaya

Mikhail Nilov, Doralin Tunas, Roman Odintsov

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 840 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute