Íme a leggyakoribb autoimmun betegségek!

A szervezetünk megtámadja önmagát. Röviden így lehet leírni az autoimmun betegségeket. De mit kell még tudnunk róluk? Nézzük!

Az immunrendszer feladata a testünk baktériumoktól és vírusoktól való védelmezése. Amikor észleli a fertőzést, akkor támadásba lendül, és próbálja megvédeni a szervezetünket. Előfordul azonban, hogy az immunrendszer nem megfelelően látja el a feladatát, és emiatt tévesen, vírusok és baktériumok jelenléte nélkül támadja meg a testünket. Ezt hívjuk autoimmun betegségnek. 

Bár az orvosok nem tudják, hogy pontosan mi okozza ezt a téves immunreakciót, azt megfigyelték, hogy egyesek nagyobb eséllyel szenvednek autoimmun betegségtől, mint mások. Egy 2014-es tanulmány során arra az eredményre jutottak, hogy a nők körében kétszer gyakoribb az ilyen jellegű megbetegedés, mint a férfiak körében.

Mivel az autoimmun betegek száma folyamatosan növekszik, ezért a kutatók azt feltételezik, hogy a mai modern életvitelnek, a környezeti tényezőknek és az ételekben található megnövekedett arányú adalékanyagoknak is szerepe lehet a kialakulásában. Sőt, egy 2015-ös tanulmányban olyan hipotézist is megfogalmaztak, hogy a túlzott higiéniai állhat a hátterében. A gyerekek ugyanis manapság túlságosan steril környezetben nőnek fel, így lényegesen kevesebb vírussal és baktériummal találkoznak, ezáltal pedig az immunrendszerük gyengébb lesz.

A tudomány több, mint 80 autoimmunbetegséget ismer. Ma azokat gyűjtöttem össze, amelyekkel a leggyakrabban találkozhatunk.

A leggyakoribb autoimmun betegségek

 1-es típusú cukorbetegség

A hasnyálmirigy termeli az inzulin hormont, amely segíti a vércukorszint szabályozását. Az 1-es típusú cukorbetegségben az immunrendszer megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit. A magas vércukorszint károsodáshoz vezethet az erekben, valamint olyan szervekben, mint a szív, a vese, a szem és az idegek.

Rheumatoid arthritisz

Ennél az autoimmun betegségnél az immunrendszer az ízületeket támadja meg. Jellemző tünete a bőrpír, a melegségérzet, a fájdalom és a merevség az ízületekben. Már egészen korai életkorban, a 30-as évektől kezdve megjelenhetnek a panaszok.

Szklerózis multiplex

Szkleróizs multiplex során a központi idegrendszerben lévő idegsejteket körülvevő védőbevonat sérül. Jellemző tünetei a zsibbadás, gyengeség, egyensúlyi- és járási probléma. A betegség kialakulása és lefolyása egyénenként eltérő lehet, azonban egy 2015-ös tanulmány szerint a betegek közel 50%-ának van szüksége segítségre a járáshoz a betegség kialakulása után 15 évvel.

Lupus

A lupust az 1800-as években bőrbetegségnek tartották, mert jellemzően kiütések kísérik a megjelenését. Később azonban megfigyelték, hogy a lupus sokkal összetettebb ennél, ugyanis a betegség érintheti az ízületeket, a veséket, az agyat és akár a szívet is. A kiütések mellett gyakori tünete még a fáradtság és az ízületi fájdalom.


Addison-kór

Az Addison-kór a mellékvese csökkent működésének következménye, bármely életkorban felléphet, illetve egyaránt érinthet nőket és férfiakat.

Általában lassan alakul ki, jellemző tünetei a bőr barnásszürke elszíneződése, ami főleg a tenyéren, a száj nyálkahártyáján és az ínyen figyelhető meg, de nem ritka a térden, a könyökön, a körmön és a körömágyon sem. Mindemellett a betegek fáradtságról, levertségről, izomgyengeségről számolnak be, de nem ritkák a hasi panaszok sem.

Graves-kór

A Graves-kór a pajzsmirigy autoimmun betegsége, amely során pajzsmirigy túlműködés alakul ki. Mivel a pajzsmirigyhormonok minden szervrendszerre és az anyagcserére is hatással vannak, ezért ennek a betegségnek a tünetei rendkívül szerteágazóak lehetnek. A betegek fáradékonyságról és szapora szívverésről számolhatnak be, de jellemző tünete lehet az előredülledő szem.

Sjögren-szindróma

A Sjögren-szindróma jellegzetes tünete a szem és a száj szárazsága, ritkább esetben érintettek lehetnek az ízületek, az izmok és a hasnyálmirigy is. A betegség során autoantitestek termelődnek a könny- és nyálmirigyek ellen, folyamatos gyulladást okozva. A gyulladás pedig a sejtek pusztulásához, majd a tünetek kialakulásához vezetnek.

Hashimoto thyreoiditis

Hashimoto thyreoiditis esetén az immunrendszer a beteg saját pajzsmirigye ellen termel antitesteket, amelyek pusztulást eredményeznek a szövetekben. Hatására a pajzsmirigy sejtjei közül egyre több olyan lesz, amely nem tudja ellátni a feladatát, nem képes hormont termelni, így pajzsmirigy alulműködés alakul ki. A tünetek közé tartozik a súlygyarapodás, a hidegre való érzékenység, a fáradtság, a hajhullás és a pajzsmirigy duzzanata.

Autoimmun vasculitis

A vasculitis az erek gyulladásos megbetegedését jelenti, többnyire az egész testre hatással van. Az érfalakban, illetve az érfalak körül gyulladások alakulnak ki, az immunológiailag aktív sejtek száma az erek körül megsokszorozódik, az érfalak megvastagodhatnak, elveszíthetik rugalmasságukat, az erek belső átmérője pedig lecsökkenhet. Ez az állapot jelentősen rontja a vérkeringést, ami további egészségügyi problémához vezethet. Tünetei mindig attól függnek, hogy melyik szervet érte a támadás. Általánosságban a betegek olyan problémákról számolnak be, mint fáradtság, láz, fejfájás, levertség, étvágytalanság, hasfájás, fogyás, bőrkiütés és zsibbadás.

Vérszegénység

A vérszegénység lehet önálló jelenség is, de nem ritka, hogy autoimmun betegséggel együtt jár. Autoimmun hemolitikus anémia akkor fordul elő, ha az immunrendszer egy hibás immunválasz miatt ellenségként tekint a vörösvérsejtekre, támadást indít ellenük, és elpusztítja őket. Emiatt a beteg szervezetében soha nem áll rendelkezésre elegendő számú vörösvérsejt.

Lisztérzékenység

A lisztérzékeny embereknek kerülniük kell a glutént, mert ha glutén kerül a vékonybélbe, akkor az immunrendszer megtámadja a gyomrot, illetve a beleket, és gyulladást idéz elő. Jellemző tünetei a hasfájás, a hasmenés, a székrekedés és a túlzott gázképződés.

Forrás: 
https://www.healthline.com/health/autoimmune-disorders 
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1568997212000225?via%3Dihub 
https://www.dovepress.com/the-hygiene-hypothesis-current-perspectives-and-future-therapies-peer-reviewed-fulltext-article-ITT 
https://www.hindawi.com/journals/ad/2014/152428/ 
https://www.healthline.com/health/rheumatoid-arthritis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3351877/ 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 840 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute